PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Záblatí (Sablat)

Komentář/Upřesnění:
Záblatí v okr. Prachatice, statut místa.
[vloženo: Alexandr Debnar 16.3.2011 13:37]

Vážení pánové Pechare a Hlávko, zabloudili jste na půdu patřící rubrice "Historie a jiné články" vybočující z doby a důvodu částečného zničení v důsledku odsunu německého obyvatelstva po r. 1945. Status Záblatí ve stručnosti řečeno byl v minulosti skutečně jak městem, tak městečkem /městysem/, ale po r. 1945 je již několik desetiletí podle možností které nám dává program těchto stránek: obcí. Městcem nad Blanicí jej označuje Aug. Sedláček v Místopisném slovníku historickém již ke 14. a 15. století v době, kdy Záblatí patřilo k hradu Hus, kdy zde kvetla těžba zlata a kdy získalo královské právo místo opatřit hradbami a právo trhů. Po r. 1549 však Záblatí přešlo k panství Drslavice a jeho charakter se začíná postupně upadat.
III. vydání Chytilova místopisu s údaji z r. 1929 uvádí Záblatí jako městečko (městys), tedy útvar bez magistrátu, nikoliv město.
Po r. 1945, po vysídlení většiny obyvatelstva, se charakter městyse změnil jako u řady dalších jiných lokalit v republice na charakter obce. Tento statut měl později vzestupnou tendenci na charakter tzv. střediskové obce, pod niž např. r. 1970 v případě Záblatí spadaly místní obce Albrechtovice, Hlásná Lhota, Horní Záblatí, Křišťanovice, Řepešín, Saladín, Záblatí samotné, Zvěřenice a menší lokality: Vachův Mlýn, Panský Mlýn, Blanický Mlýn, Petrovice, Krichebauer, Radouň a Dobrá Voda. Podle tehdejšího výkladu či chápání byl tedy vyloženě abstraktněadministrativní pojem "středisková obec" chápán jako vyšší jednotka, než bývalé město, či městys.
Částečně zaniklé Záblatí měl však autor při vkládání do soupisu na mysli jako obec vzniklou po r. 1945. Je pouze na samosprávě obce Záblatí, aby se její charakter, případně po souhlasu vlády, změnil opět na městečko, nebo případně na město. K tomu je však zapotřebí politická vůle a splnění předem deklarovaných podmínek. A. Debnar.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

Processing time: 4 msec.
IP address = 44.221.70.232
desktop version