PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Zdeněk Pechar 12.2.2010] 
Svinov  (Schwinau)   také: Sswinow, Sviňava, Svinava,

Kategorie: Obec   
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.10053 12.98200 GPS - původní katastr - střed obce Zdeněk Pechar 12.2.2010  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok186319001921193019392009[zdroje údajů]
Počet obyvatel239253241219212 
Počet domů444141424216

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Zničeno částečně [Jan Kruliš, Praha 12.2.2010 18:05] | Reagovat
Obávám se, že tímto způsobem na tyto stránky dostanete všechny vesnice v bývalých Sudetech a většinu vesnic ve vnitrozemí. Myslím, že ta kategorie "zničeno částečně" je z tohoto pohledu velmi gumová a zneužitelná. Svinov (zrovna tak Lachovice) a všechny vesnice v tomto kraji jsou "zničeny částečně. Ale zrovna Svinov je ukázkou toho, že vesnice, byť v redukovaném stavu domů je schopna dalšího přežití (viz i nedávná rekonstrukce kaple). Rozhodně bychom měli mít na mysli, že tyto stránky se jmenují "Zaniklé obce po roce 1945" a měli bychom se toho držet. Ostatně podíváme-li se na statistiku počtu domů a obyvatel Prahy 1, jde o částečně zničenou obec a mohl byste ji sem přidat také.
Berte to jako můj osobní názor, ale pro mě je Svinov normální obec stejně jako Kozlov nebo Mirotice navzdory tomu, co všechno po válce musely tyto obce vytrpět. Myslím, že by bylo vhodnější jít u stávajících obcí trochu do hloubky a ne na tyto stránky neustále přidávat kdeco, jenom proto, že to bylo před válkou nebo po ní zbouráno. To určitě není smysl těchto stránek.
Přeji hezký den, Jan Kruliš
Re: Zničeno částečně [Zdeněk Pechar 12.2.2010 18:48] | Reagovat
Jenom krátce. Jsou zde 4 čísla popisná a zbytek jsou evidenční, tudíž rekreační. Svinov byla samostatná obec. V roce 1945 zde bylo 43 domů. Dosídlená nebyla, ono také kde by se tolik lidí vzalo. S tím souhlas. Co týká kapličky, chválím. Jenže je to většinou to jediné co se v dřívějších obcích opravuje, hlavně za přispění původních obyvatel. Poslední věc, byl jsem v těchto vesnicích. Samozřejmě Váš názor ctím, máte na něj právo.
Re: Zničeno částečně [Vaclav Kubovec 13.6.2012 16:31] | Reagovat
Kolem roku 1955 byla ve Svinově ještě v provozu škola. Učil tam můj otec.
Re: Zničeno částečně [Honza Valtr 14.6.2012 23:07] | Reagovat
Je pravdou, že zařazení některých míst na tyto stránky je určitě sporné, ale nemyslím, že by to byl případ právě také Svinova. Při porovnání historického leteckého snímku se současným je patrné, že od roku 1952 zanikly odhadem až tři čtvrtiny původní zástavby. Mimochodem, tyto historické fotomapy jsou dnes úžasným a někdy také - zejména u menších a odlehlých míst - už bohužel jediným zdrojem cenných informací o podobě bývalého osídlení a porovnání snímků je skvělou pomůckou při rozhodování o zařazení či nezařazení dané obce. Zdravím, Honza V.
spornost? [Jan Mládek 13.6.2020 17:03] | Reagovat
Jako prakticky místní mohu poznamenat to, že ani Lachovice, ani Svinov nemají žádnou veřejnou dopravní obslužnost na rozdíl od Kozlova a Mirotic. Obvykle to značí, že tuto potřebu charakter osídlení negeneruje, proto považuji, a nad názorem pana Kruliše jsem se opravdu hluboce zamyslel, zařazení Svinova za dostatečně opodstatněné. Proto zde přikládám příspěvek ze své knihovny.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist