PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 12.1.2010] 
Hutov  (Hutdörfel)

Kategorie: Obec   
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Postupně po 1945
Současný stav: Zničena zcela - zbytky kostela, částečně na některých místech zbytky kamenných budov

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.86685 17.27611 dle mapy pozice kostelu 1 12.1.2010  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Kaple v Hutově (Pastvinách) - Fotografie a stručná informace o kapli SV. Anny

Komentáře a upřesňující informace k místu


Byla to skutečně obec? [1 13.1.2010 09:23] | Reagovat
Nějak se mi nedaří v žádných mapových podkladech nalézt známky osídlení v tomto místě. Přidal jsem obrázky stabilního katastru, 2. a 3. vojenského mapování i současné katastrální mapy a nikde nic.
Re: Byla to skutečně obec? [1 13.1.2010 14:51] | Reagovat
Byla to osada patřící pod Jiříkov. Je mladšího data. Byly zde břidlicové lomy a vedle nich několik domů (snad 7). Mimo to je zde polorozpadlá větší kaple, zasvěcená sv.Anně (dosud v majetku církve). Chytil (1921)ji uvádí jako skupinu chalup.
Lomy a Hutov [blondypaja 24.8.2010 10:27] | Reagovat
Dobrý den, jsem studentkou 3. ročníku přírodovědecké fakulty a zpracovávám bakalářskou práci s názvem Antropogenní tvary reliéfu v povodí Smrčiny. Ve škole mi bylo řečeno, že v povodí tohoto potůčku by se měly nacházet bývalé zatopené lomy. Tak jsem se vydala tyto lomy hledat. Dojela jsem autem na křižovatku Jiříkov -Stránské - Křížov a jela jsem dále na Stránské. Po asi 1,5 km jsem zaparkovala a dala se do hledání zmíněných lomů. Asi 200 m od silnice jsem našla něco velmi zarostlého co by se dalo nazvat bývalým lomem. Napověděly mi to i kusy šedých placatých kamenů (zřejmě břidlice). I přes hustý porost bylo vidět na dně lomu malé jezírko zbarvené dozelena. Dále jsem pokračovala asi 100 m po polní cestě a nalevo jsem objevila ještě 1 malinký bývalý lom. Na serveru turistika.cz jsem se dozvěděla, že by se zde měla nacházet zaniklá obec Hutov. Proto moc prosím o potvrzení, že jsem našla správné lomy pro svou bakalářskou práci (na mapě ale žádné jiné lomy zaznačeny blíže k potoku Smrčina nebyly), dále prosím o odepsání, zda se zde nachází více lomů a kde je hledat???? a také prosím, kde najdu více informací či odkazů k informacím ať už elektronickým či knižním pro svou bakalářskou práci. Myslím si taky, že zmínka o zaniklé obci Hutov by mohla mou BP obohatit a udělat zajímavější... Mockrát děkuji za jakoukoli odpověď!!!
Re: Lomy a Hutov [Tina Wells 31.8.2010 02:03] | Reagovat
Prosím, kontaktujte mě, pokud jde o vesnice Hutdorfel. Mám snímky staré pohlednici, která má ilustraci domů a kostel. Lom patřil otec - Georg Latzel (nar. 1820 zemřel asi 1880) - z mého dědečka přistěhovalců - Hugo Latzel.

Tina-Wells
Lincoln, Nebraska, USA
tmwells@radiks.net

PS ... Prosím, odpusťte špatné gramatiky. Já používám www.google.com přeložit to.


Please contact me regarding the village of Hutdorfel. I have scans of an old postcard that has an illustration of the houses and the church. The quarry was owned by the father - Georg Latzel (born 1820 died about 1880) - of my immigrant grandfather - Hugo Latzel.
Re: Re: Lomy a Hutov [Pája 31.8.2010 08:32] | Reagovat
Dobrý den, ano jedná se o vesnici Hutdörfel (Hutov). Prosím, poslala byste mi tedy ty pohlednice na e-mail blondypaja@centrum.cz? Mockrát děkuji!!! Také za veškeré informace o místních lomech mockrát děkuji!!! Zpracovávám bakalářskou práci o místních lomech a každá informace pro mě může být užitečná...

Good morning,
yes, it is village Hutdörfel. Please, do you send me an old postcard? My e-mail address is blondypaja@centrum.cz. Thank you very much!!! Thank you for some informations about quarry, too.I write bachelor´s essay about local quarries and every information can be useful for me...
Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Marie Kratochvilova 13.11.2017 06:48] | Reagovat
4 Obracím se na vás s prosbou.Mate li staré snímky Hutova byla bych velmi ráda kdyby jste mě mohla poslat na uvedenou adresu.Moc dekuji
Re: Re: Lomy a Hutov [Oldřich Ballák 10.10.2010 21:04] | Reagovat
Dobrý den,
prosím též o zaslání starých pohlednic obce Hutdorfel (Hutov) na Rýmařovsku.
Mnohokrát děkuji
Oldřich Ballák
Uničov
Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Tina Wells 27.10.2010 17:01] | Reagovat
Pavel has posted my postcard. If you would like more information about the Latzel family please contact me. Sorry about the grammer - I am using a website to translate to Czech.

Pavel byl vyslán moje pohlednice. Máte-li zájem o více informací o rodině Latzela prosím kontaktujte mě. Omlouvám se za gramatiku - já používám webové stránky překládat do České republiky.

Tina Wells
USA
Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Patrik Novotný 21.7.2013 21:01] | Reagovat
Mám nějaké pohlednice, které sháníte. V případě zájmu mne kontaktujte.
Re: Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Pavel 21.7.2013 21:12] | Reagovat
Zdravím, pokud máte něco k Hutovu, ozvěte se mi prosím na jurnikp@hotmail.com. Děkuji.
Re: Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Luděk Mihalička 30.10.2014 15:59] | Reagovat
Zdravím pane Novotný,mohl bych vás požádat o zaslání foto na email,předem děkuji Mihalička.
Re: Re: Lomy a Hutov [Marcela Masálková 17.4.2011 20:16] | Reagovat
dobrý den, prosím jestli by ste mi taky nezaslala fotky, nebo dobové pohlednice obce Hutov ( Hutdorfel ). moc děkuji :-)
Dnes jsem tam byla a velmi mě to tam zaujalo a ráda bych se dozvěděla nějaké informace o obci. Ještě jednou děkuji
Marcela Musálková Hlušovice
můj email : Dafne.20@seznam.cz
Re: Lomy a Hutov [Honza 13.9.2010 09:05] | Reagovat
Dobrý den.Další zatopené lomy jsou přímo nad Břidličnou s hustě se vyskytující břidlicí.Při vjezdu do Břidličné od Vajglova se zahne doprava přes most a po té druhá odbočka vpravo.Nahoře zatočit doleva k lesu.Tam zastavit a jít buď rovně a hned za líhní pstruhů,kolem plotu doleva po cestičce do kopce.Nebo jít kolem líhně rovně a po levé straně je druhý lom.je tam opravdu krásně./spěšné hledání.H
Re: Lomy a Hutov [Zdeněk Kotrle 5.11.2010 17:50] | Reagovat
Dobrý den, obec Hutov v této lokalitě skutečně byla. Dnes tam již zůstlo jen torzo kaple sv.Anny, byl jsem tam osobně před pár dny. V osadě Hůzová žije můj bývalý kolega z práce, který ještě v padesátých letech minulého století do této osady jezdil a o tomto mi vyprávěl. Břidličných dolů by mělo být v okolí asi 5.
Zdraví
Zdeněk Kotrle
Re: Re: Lomy a Hutov [Pája 10.11.2010 14:33] | Reagovat
Pane Kotrle, prosím Vás, nevíte od svého kolegy, do kterého roku v osadě Hutov (Pastviny) žili lidé? A proč tato obec zanikla? Popř. jestli nemáte vy nebo on nějaké dobové či současné fotografie??? Zpracovávám bakalářskou práci o této oblasti a lomech v této oblasti a mohlo by to být velkým přínosem pro mou práci, mockrát předem děkuji za jakoukoliv odpověď...
Re: Re: Lomy a Hutov [Luděk Mihalička 3.2.2011 11:39] | Reagovat
Dobry den pane kotrle,mohl bych vás prosím požádat o jméno kollegy z Hůzové.Já s kolegou byjme se chtěli zase dozvědět něco nového o osadě Hutov.Kolega by chtěl sepsat historii a vše kolem Hutova.CHtěl bych vás ještě poprosit,jestli vy nemáte nějaké informace nebo starě fota osady.Zatím mockkrát děkuji,Mihalička
Re: Re: Re: Lomy a Hutov [Pavel Jurník 13.3.2011 19:26] | Reagovat
Dobry den, pane Mihalička kontaktoval jsem Vás již před nějakou dobou emailem,ale neozval jste se. Pokud Váš zájem trvá,ozvě te se.
Samota Hutov [vocabolo 3.7.2011 15:23] | Reagovat
O území Přírodního parku Sovinecko se zajímám již více jak dvacet let. Jeho perlou je údolí Těchanovského potoka, které ústí až k břidlicovému valu základům Těchanovské tvrze dále potom končí v opuštěném břidlicovém lomě bývalé samoty Hutov. V roce 2008 jsem celou trasu od vrchu Ostrý naznačil zelenou značkou. Z Rešova se vydáte po červené na vrch Ostrý u krmelce odbočíte vlevo najdete zelenou šipku na stromech ta vás dovede k Těchanovské tvrzi a potom až do Samoty Hutov. Poslední rodina, která zde žila na Hutově jejich dům vyhořel. O kostel se staral pán z Těchanova ale zkáze kostela nedokázal zabránit poté co se rozšířila legenda o tom že v kryptě kostela byly uchovány odsunutými němci cennosti z kostelů v Jiříkově a Těchanově. Nejvíce pamětníků se nachází právě v Těchanově jsou to lidé, kteří se zde po válce narodili jako třeba rodina Stachových. Musíte nejprve poznat tento kraj a potom teprve poznáte lidi žijící zde. Možná že budete mít štěstí a začnou vám vyprávět, jak to vše zde jednou bylo ale těch kteří o tom skutečně něco vědí je dnes už velice málo.
Re: Samota Hutov, obec Těchanov - Zechan [Jiří Slepička 12.7.2011 08:12] | Reagovat
Dobrý den, chtěl jsem vás poprosit jestli nemáte k nahlédnutí nějaké dobové fotografie, nebo pohladnice k obci Těchanov. Docela mě zajímá historie této obce a na internetu není mnoho podkladů k dispozici. Vím,že po válce a po vysídlení němců byly domy a různé zemědělské objekty zbourány, nebo ponechány svému osudu. děkuji za jakékoliv informace
Re: Re: Samota Hutov, obec Těchanov - Zechan [vocabolo 14.7.2011 20:36] | Reagovat
zrovna do tohoto kraje odjíždím na dovolenou po dovolené se vám ozvu
Re: Re: Samota Hutov, obec Těchanov - Zechan [Lenka Lučanová 3.9.2011 20:38] | Reagovat
Dobrý den, můj otec pochází z obce Těchanov u Jiříkova. Narodil se v r. 1950, jeho rodiče přišli do Těchanova rámci osídlování pohraničí. Pokud máte nějaké dotazy, třeba Vám některé zodpoví.
Re: Samota Hutov [Tina Wells 17.8.2011 18:18] | Reagovat
Prosím, kontaktujte mě přímo na Hutov. Já jsem potomek člověka - Georg Latzl - který vyvinul břidlice důl a postavit domy zde.

Děkuji vám,
Tina Wells
tmwells@radiks.net
pomocĂ­ Google Translate
Hutov [Olga 1.1.2015 20:19] | Reagovat
I já žila malinkou chvíli na Hutove .byl tam statek a naší se starali o býky.strašně ráda na to vzpomínám...samota.táta mě vozil povozem s konma do Jirkova do školy
Re: Hutov [Pavel Jurník 1.1.2015 22:10] | Reagovat
Dobrý den, bydlíte někde poblíž? Pokud by jste byla ochotná Hutov navštívit, zajímaly by mne Vaše vzpomínky a kde jaké budovy stávaly. Děkuji, s pozdravem P.Jurník
Re: Hutov [pavel 14.6.2015 20:31] | Reagovat
já tam bydlel a jezdil jsem do školy taktéž s konmi otec nás vozil,v jiříkově nám říkali rančeři, naši se starali o býky .pak schořel stodola kostel byl tenkrát ještě zachovalej.jednou jsme ´přřijeli ze školního výletu a barák byl v plamenech.dodnes na to vzpomínám a taky jsem tam loni byl a byl to zvláštní pocit po tolika letech.
Re: Hutov [pavel 14.6.2015 20:40] | Reagovat
smím se zeptat paní olgo v kterém to bylo roce??
hutov [Michal 8.2.2015 14:48] | Reagovat
Hezky den, muj tata prozil v tomto kraji detstvi. Jeho nevlastni bratr chodil s holkou prave z Hutova. Jako maleho kluka me na Hutov casto vodil, pak jsme tam chodili s kamarady cundrovat. Dneska uz je to k nepoznani- kousek od hlavniho jezirka (plneho karasu) stala krome dalsich budov i posta, dalo by se rict, ze slo o jakousi naves. Kravin pamatuju plne funkcni, stejne tak kostel s jeste zakrytou kryptou, freskami a strechou. S trochou usili se dalo vylezt i na zvonici. Tehdy bylo mozne i rozeznat zbytky dalsich budov. Dnes je vse pokryto vegetaci.
Mikroregion Sovinecko [Mlčoch Vlastimil 22.3.2015 17:59] | Reagovat
Zdravím všechny příznivce tohoto krásného koutku naši vlasti.
Hutov jsem navštívil mnohokrát a vždy se rád vracím! Moji rodiče bydlí v nedalekém Těchanově od 90 let minulého století. Mám slabost pro historická fota. Předem děkuji za jakékoliv obrázky z tohoto kraje. S pozdravem Mlčoch Vlastimil
Hutov [Ivana 8.8.2018 10:02] | Reagovat
Několik dobových fotografií je na stránkách http://www.znicenekostely.cz/index.php?load=detail&id=2079
Foto [Simona 24.10.2019 13:34] | Reagovat
Dobrý den, poslali byste mi prosím nějaké fotky Hutova na e-mail? Děkuji
Foto [Josef r 3.4.2020 12:18] | Reagovat
dobrý den, chtěl bych poprosit o pohlednice, popřípadě fotografie obce Hutov. Zabývám se historií tohoto kraje a obce Hutov a za každou drobnost budu velmi vděčný. Předem děkuji
Re: Foto [Pavel 3.4.2020 21:11] | Reagovat
Něco bych asi našel. Kontaktujte mne na email.
Re: Re: Foto [Josef R 4.4.2020 10:37] | Reagovat
Nedohledal jsem Váš kontakt, prosím, napište mi na: peparozsypal@seznam.cz
Děkuji
Re: Re: Foto [Petr Peřina 29.11.2021 13:17] | Reagovat
Dobrý den, jestli Vás mohu také poprosit o fotky na mail perina87@gmail.com, případně cokoliv k Hutovu. Děkuji!
Re: Re: Re: Foto [Josef Hajek 19.1.2022 09:08] | Reagovat
Mohu poprosit o nejake fotky hutova nebo nejake informace.... kdysi sem bydlel v nedaleke huzove a mam k tomu kraji urcity vztah.... dekuji Hajek
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka: