PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Milan Gruber Bouška 17.10.2009] 
U pramene Mandavy  (Die Quelle Mandau)   také: Stará myslivna („Alte Forsthaus“)

Kategorie: Hotel, hostinec, chata   (správní obec: Brtníky)
Okres: Děčín
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.95833 14.46167 součadnice byly odvozeny z mapy. Milan Gruber Bouška 17.10.2009  

 Historie a jiné články
Obec Panský  [Milan Gruber Bouška 20.1.2013]
Obec Panský leží v údolí, ale na kopcovitém, trochu stoupajícímterénu, kterým protéká na vodu bohatá řeka Mandava (Mandau). Část domů stojí na okraji lesa, na 510 metrů vysokém horském úbočí. V blízkosti se nachází vrch Světlík (Lichtenberg) a Ptačí vrch (Vogelberg), známý jako rozvodí mezi Labem a Odrou. Řeka Mandava teče na východ, Brtnický potok (Zeidlerbach) na jih. Z vyvýšeniny se dá kochat velmi krásným výhledem na Středohoří (Mittelgebirge), od Ještědu (Jeschken) až k Milešovce (Milleschauer) a mimo toho ještě na Česko-saské Švýcarsko (böhmisch-sächsische Schweiz). Také je mnohými turisty navštěvována „Stará myslivna“ („Alte Forsthaus... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Novodobá úprava u pramene Mandavy [Eduard Steun 16.11.2009 01:00] | Reagovat
U pramene Mandavy (jediné řeky šluknovského výběžku.která patří do povodí Odry a tudíž i Baltského moře) stávala ještě krátce po skončení druhé světové války hospoda.Po násilném vysídlení původního německého obyvatelstva zůstala i hospoda bez majitele.Byla sice obydlena dosídlenci pohraničí,ale jen na krátkou dobu,nebyla udržována,postupně došlo k její devastaci a zůstaly po ní jen části základů a zasypaný sklep.Místo celé zarostlo plevelem a náletovými dřevinami.V roce 1995 se rozhodli dva členové rumburského Klubu českých turistů,Hugo Emingr a Zdeněk Škoda,že by stálo zato,okolí pramenů Mandavy (jsou nejméně tři) upravit pro příchozí turisty.Místo vyhledali,provedli první základní úpravy a na členské schůzi turistů svůj nápad přednesli,ten byl schválen a rumburští turisté postupně místo brigádně upravovali až do dnešní podoby.Na naše poměry a na naše vztahy ke všemu minulému,vykonali neobvyklý a vděčný skutek.Dnes místo slouží k občasným turistickým srazům.Nachází se ve stráních Ptačího vrchu,mezi horní částí Brtníků,Panského a Nových Křečan.Je odtud za hezkého počasí nádherný výhled na téměř celé Lužické hory a německou část Horní Lužice.
aktualizace 2016 [Stanislav Havlík 25.8.2016 15:06] | Reagovat
Dobrý den, jen bych se chtěl podělit o to, že jeden náš spoluobčan se vypořádal s úklidem po svém a místo téměř srovnal se zemí. Odkaz na diskuzi na FB i s příslušným komentářem současného nájemce. https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1600136466947434&type=1
2023 [Jiří Dobrý 7.8.2023 14:04] | Reagovat
Už je to sedm let (r. 2016), kdy prameny říčky Mandavy a veškeré turistické příslušenství, tzn. stoly s lavičkami a ohništěm i s přístřešky nad prameny srovnal se zemí vandal ze Starých Křečan, který si dělal nárok na pozemek, kde se tyto prameny nalézají. V následujících letech se starosta obce snažil zjednat nápravu směnou pozemků, což se nakonec podařilo. Letos na jaře (2023) se objevila zpráva, že se prameny Mandavy obnovují, což nyní Turistický magazín potvrzuje.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 62 do následujícího políčka:

   


Processing time: 87 msec.
IP address = 100.26.176.111
desktop version