EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Zbyněk Kopenec 3.4.2009] 
Willomitz - Stammwerk  (Vilémov - důl Stamm)

Kategorie: Zeche   (správní obec: Vilémov u Kadaně)
Bezirk: Komotau
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Před 1945  (Jahr: 1934)
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.30783 13.33461  Zbyněk Kopenec 3.4.2009  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Historie  [Zbyněk Kopenec 3.4.2009]
Důl Stamm (Svatopluk)
Na místě dolu Svatopluk 1 km východně od Vilémova dříve existovaly dva doly Ferdinand a Karel, otevřené již v polovině 19. století A. Stöcklem. Tyto doly, které dobývaly ročně jen asi 300 t uhlí, v 70. letech 19. století zanikly. Na konci 19. století zde těžařstvo Union založilo důl Ferdinand Karel Vojtěch, v roce 1907 přejmenovaný na Svatopluk a v roce 1921, kdy se stal vlastnictvím F. Stamma, byl přejmenován na Stammwerk.
Těžná šachta dolu byla otevřena v těsné blízkosti stanice Vilémov. Směrným pilířováním se dobývala 6 až 8 m mocná sloj v hloubce 50 až 60 m. Výška porubů byla 5 až 7 m a výtěžnost 50 %. v hloubc... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Doplnění [Zdeněk Pechar 3.4.2009 20:42] | Reagieren
Říkali jsme hezky "česky", Štamverk. Aniž bychom jako děti tušili jak to pojmenování vzniklo. Místu kde byli propadliny po těžbě se říkalo na dolinách, rostlo tam spousta žapionů. Bydlel jsem tam v jediném "činžáku" v 50. letech.
podivná rodinná historie [Achim Todenhöfer 22.10.2020 02:46] | Reagieren
Jako dítě jsem často slyšel od své zesnulé matky: „Tvůj děda pochází z Petipsy v Čechách“. Můj dědeček ztratil svého otce (mého praděda) při nehodě v hlavním závodě ve Willomitzu v roce 1917 ve věku čtyř let. Viz https://www.myheritage.de/names/paul_hornbogen Jednalo se o inženýra v hlavní továrně a ze Ferdinanda Stamma (1848-1926), bývalého majitele a jmenovce dolu. Považuji za vzrušující objevovat obrázky téměř zmizelých míst v rodinné historii, která mi zůstala cizí. Je to šílené, možná lidé na fotografiích jsou se mnou dokonce příbuzní. Dívka před staniční restaurací vypadá podobně jako moje prababička Hildegarda (1885-1972), ale obraz je rozostřený a nedatovaný. Možná moji příbuzní provozovali také restauraci. Děkuji za vᚠvýzkum.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 89 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist