EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Radim Hettner 20.11.2008] 
ES-KA Fabrik  (Továrna ESKA )

Kategorie: Továrna   (správní obec: Cheb)
Bezirk: Eger
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren - manažerská neschopnost
Untergangsepoche: 1990-2000  (Jahr: 1998)
Aktuelle Stand: Zničena částečně - na 90%

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.08125 12.37919 ze serveru mapy.cz , bývalá lisovna Radim Hettner 20.11.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
ESKA v kostce  [Radim Hettner 20.11.2008]
Kdo z luštitelů křížovek by neznal podnik v Chebu na čtyři, pod kterým se skrývá značka někdejšího významného tuzemského výrobce bicyklů. K průkopníkům tovární výroby jízdních kol v českých zemích bezesporu patřila továrna Premier v Chebu. Nejstarším typem kol, jejichž zahájení provozu zde lze předpokládat, představovala pravděpodobně vysoká jízdní kola, tzv. kostitřasy. Jméno si ale firma vybudovala v 80. letech 19. století výrobou nízkých kol, tzv. bezpečníků. V letech 1899-1900 jich chebská továrna vyrobila 2532 kusů. Stále stoupající poptávka po jízdních kolech vedla v roce 1911 k založení další továrny na jejich výrobu v Chebu. Zakladate... [weiter]

Dodatečné informace nejen pro Jarku  [Radim Hettner 9.4.2009]
Zakladateli firmy Es-Ka byli pánové Heinrich Kastrup (1860-1929) spolu s Ambrožem Swetlikem (1871-1932). První jmenovaný byl říšský Němec a druhý jmenovaný se narodil v Bílovci u Nového Jičína. Prvotní zkušenosti získali u firmy Premier coby vedoucí zaměstnanci. V roce 1911 společně založili firmu Triumph, kterou však záhy přejmenovali na Elite. V roce 1921 opět firma změnila svůj název na Eska v.o.s. a o dva roky později vznikla na dlouhou dobu společnost Es-Ka.
V roce 1911 firma započala se stavbou továrny v pravé části Pražské ulice a jednalo se v té době o největší objekty v regionu. Dvoupatrová budova byla dokončena v roce 1912. Konce... [weiter]

z trochu jiného (motorového) úhlu pohledu  [Radim Hettner 3.6.2009]
Eska byla pravděpodobně nejznámějším výrobcem kol v Čechách, už také proto, že název přetrval více režimů a víc než tři čtvrtě století. Jeho zakladatelé, opavský Slezan Ambros Swetlik a Němec Heinrich Kastrup, byli zaměstnáni v chebském Premieru a v roce 1911 se rozhodli osamostatnit.
Do nového závodu, který nejprve nazvali ELITE, přetáhli několik zaměstnanců od Premiera a začali s výrobou jízdních kol. Už v roce 1914 jich stačili vyrobit 21 000 a v témže roce také několik kol s pomocným motorkem. Zhruba v té době firmu přejmenovali na ES-KA, podle foneticky vyslovených počátečních písmen svých jmen: Es – Swetlik, Ká – Kastrup.
Asi od... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
 cyklistická technika

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Historická pravda o postupném zničení podniku. [S.Leinweber 21.10.2019 10:12] | Reagieren
Bohužel je pravda o zániku mnoha československých strojírenských podniciků ne zcela objektivně hodnocena a pro další generace je tak historie často nevědomě,nebo účelově zkreslována.V případě Esky Cheb jde o klasický příklad bagatelizace poměrů v podniku vzhledem k době před rokem 1989.Rok 1989 otevřel následně možnost několika možností,jak podnik Eska Cheb,včetně provozu Favoritu Rokycany udržet na trhu.V roce 1990 jsem se snažil o první krok pro změnu myšlení.Z vnitropodnikového konkurzu na ředitele se mi podařilo udělat díky zaměstnancům,kteří se připojili k mojí myšlence,konkurz celorepublikový.Naděje,že podnik povede nový člověk,fandící kolařině,cyklistice a realitě v podtextu evropského obchodního prostředí.Politická zvůle a intriky vedení podniku v době rozhodné pro další existenci továrny dopředu zničili možnost pozitivního vývoje v dalších letech.Nehledě na technický,ekonomický a morální stav podniku,měla Eska Cheb předpoklad pro reorganizaci výroby.Po roce 1945 podnik vstal z mrtvého velotrhu zdárněji.Informace o konci podniku Eska Cheb kopírují mnozí,v neznalosti pravdy o reálném ničení značky Eska,které se ekonomicky projevovalo již od druhé poloviny 80.let.Přisuzováným ůvodem krachu podniku ,není totiž bezprostředně změna systému po roce 1990.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka: