EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Pláně - hájovna 0.1km
myslivna Planie 0.2km
Pokovy Hutě 0.8km
Skokanský můstek K88 1.1km
Staré Hutě 1.8km
Stegbauerův mlýn 1.8km
Torfstich-Planie 2.1km
Babůrek 2.2km
Pucherský mlýn 2.3km
Paseka 2.6km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 11.7.2005] 
Planie  (Pláně)

Kategorie: Obec   
Bezirk: Prachatitz
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Nespecifikováno

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.05277 13.63694 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Kein Datensatz

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz

 Links
kohoutí kříž - Detailní popis osady.

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Pláně [Vlastimil Hromada 30.12.2008 19:05] | Reagieren
Chytil uvádí Pláně jako skupinu chalup obce Nové Hutě,fara Nový Svět.
Důvodem zániku byl odsun německého obyvatelstva v roce 1945-46.
Současný stav-zaniklá scela.
lokace [tomᚠmaděra 10.1.2011 21:50] | Reagieren
dnes parkoviště Pláně na křižovatce Nový Svět x Churáňov, Vimperk x Kvilda
V místech dnes nová výstavba
Bílý Samum [Jakub Ouředník 1.3.2011 19:07] | Reagieren
Zdravím,

na Pláních se měla odehrávat část povídky Karla Klostermanna: Bílý Samum.

Chtěl bych se tedy, prosím, zeptat, zda-li nevíte zda je povídka založená na pravdě, kde se případně tragédie odehrála a jsou-li o ní někde zmínky.

Děkuji!
Re: Bílý Samum [Jakub Ouředník 1.3.2011 20:10] | Reagieren
Na netu jsem našel jediné:

Kniha od pánů Fencla a Magera:

Příběhy z Plání – Pátrání po pravdě ve dvou šumavských příbězích Karla Klostermanna, kde by mělo být zmíněno něco o Rankl Seppovi a právě dětech, které měly zahynouti mezi Kaltenbachem a Pasekami.
Re: Bílý Samum [Bílý Samum 2.3.2011 06:09] | Reagieren
Stanislav Babíček podle týdeníku Spirit: Období vánočních a novoročních svátků je radostné a veselé. Avšak na horách znamenal příchod zimy příchod velkých starostí. Přežijeme ve zdraví? Tentokrát se nevydáváme po stopách paranormálních jevů, ale obyčejné tragédie, přihodivší se na Šumavě někdy kolem roku 1880. Obyčejné - no, jak se to vezme. Ve sněhové vánici tehdy zemřelo 26 dětí na cestě mezi Kaltenbachem a Pasekami.Toto neštěstí je velmi neobvyklé. To je důvodem, proč jsme se vydali na malou historickou exkurzi. Ačkoliv by svým rozsahem mělo patřit mezi největší v regionu, ačkoliv různí lidé vyprávěli podrobnosti tragédie a ukazovali hromadný hrob, ačkoliv Karel Klostermann o hrůze nevinných obětí napsal sugestivní povídku Bílý samum, nepodařilo se nikdy doložit hodnověrnost všeobecně známé události. Znamená to, že se nikdy nepřihodila? Pamatuji si na záměry představitelů státní správy zřídit památník tragédie hned na počátku 90. let. Byl by to nejvhodnější symbol uctění památky nebohých dítek. Nastalo bádání a zkoumání, pátrání v historických dokumentech, matrikách, školních archivech. (Skvělou práci tehdy odvedl tuším pan dr. J. A. Mager, lékař a výtečný znalec regionu.) Jenže se zjistilo, že existence neštěstí není nikde evidována! Nahlédneme-li přímo do děje Klostermannovy povídky, musíme si všimnout osoby šlechetného hejtmana prachatického, soucitného s chudáky na šumavských Pláních, i malého synka Bertouška. Tento hoch byl přitahován kolorovanou rytinou z časopisů zobrazující hledače obětí pouštní bouře. Hrůzný obraz nesl název Samum. Orientálci zde objevují pod nánosem písku udušenou skupinu dětí. Jejich vyschlé obličeje a oči malého chlapce děsí. Současně je obrazem fascinován. Pronáší prorocká slova: "Takový obraz se mi právě líbí, v tom je pravda." Od svého otce se dozvídá, že samum je horký vysušující vítr. Obraz se pro chlapce stává posedlostí, celé hodiny nad ním medituje. Byl přesvědčen, že samum je pravdou, žádnou fantazií. Vytušil senzitivní churavý hoch blížící se tragédii, i svou vlastní smrt?V Nových Hutích (dříve Kaltenbachu) se kdysi na hřbitově ukazoval hromadný hrob dětských obětí, již tehdy zanedbaný. Nové Hutě byly i sídlem filiální školy (původní farní byla v Novém Světě). Jenže stejný problém -- nikde žádná zmínka, žádné bližší podrobnosti. Někomu děti musely chybět, muselo se vést vyšetřování, musely se pohřbít (v povídce štědře přispívá ze svého právě hejtman). Ztratily se dokumenty, nebo byl spisovatel inspirován tragédií z jiného kraje (možná i z jiné země)? A vizionářský Bertoušek? Jak mohl tušit blížící se neštěstí? Pouštní samum na českých horách? Ano, jedině jako bílý samum, smrtící vánice. Odtud pocházel i legendární pašerák, Král Šumavy, Franz Nowotny, později úspěšný převaděč. Zde podle spisovatele Klostermanna žila i léčitelka, známá svým věhlasem i mimo region."
Re: Re: Bílý Samum [Jakub Ouředník 2.3.2011 17:17] | Reagieren
Děkuji, toto jsem během večera ještě také našel, nicméně stejně díky, za to, že jste si dal práci!

Už jsem objednal knihu, která pojednává o této události, takže až si ji prostuduji, dám vědět.

Hezký den,

Ouředník.
Re: Re: Re: Bílý Samum [Bílý samum 3.3.2011 08:01] | Reagieren
Sešitek vydaný prachatickým muzeem v roce 2008 obsahuje pátrání po pravdě dvou Klostermannových příběhů: O ráji šumavském a právě povídce Bílý samum, které zpracoval Jan Antonín Mager. Uvádí, že v příslušných matrikách nenašel zápis o 26 umrzlých dětech. Brožura doplněna historickými fotografiemi. Vřele doporučuji.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 68 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist