EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Rykl 28.5.2008] 
Fischern - Heil. Urban  (Rybáře - Sv. Urban)

Kategorie: Církevní stavba   (správní obec: Rybáře, dnes část K. Varů)
Bezirk: Karlsbad
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Postupně po 1945
Aktuelle Stand: Zničena částečně

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.23322 12.85029 dle mapy - centroid místa Pavel Rykl 28.5.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
  [Jan Kruliš, Praha 29.5.2008]
Kostel sv. Urbana byl postaven kolem r. 1500 na místě staršího kostela. Obnoven byl r. 1818 (tehdy byla odstraněna předsíň a kruchta), dále r. 1833, restaurován byl v r. 1879. V letech 1938-45 proměněn v Památník osvobození., od té doby nepoužívaný. Stavba je jednolodní s polygonálním přesbytářem. V r. 1982 proběhl povinný sondážní stavebně historický a archeologický průzkum, kterému předcházela žádost občanského výboru o sejmutí památky z důvodu bezpečnosti. Z průzkumu vyplynul závěr, že zejména pískovcová ostění a triumfální oblouk dosvědčují románský původ památky. Zřejmě původní kostel nebyl zcela zbořen a stavba z r. 1500 využila někter... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder
 Obnova
 Andere
 Mapy

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


historické snímky sv. Urbana [Libor Huml 31.5.2008 15:09] | Reagieren
Ve Státním okresním archivu na Sokolovské ulici v Rybářích, v kronice Rybář jsou 2 kresby kostela, pokud to někoho zajímá
Maloval je Karel Gold, rybářský kreslíř, podle starých snímků.
V rybářské Knize padlých z 1. světové války je také foto. V pozůstalosti pana Jáchymovského, nyní asi už v archivních fondech, je snímek vnitřku kostela po nacistické přestavbě.
Fotky, kdy měl kostel ještě střechu naleznete například v Karlovarském muzeu na Zámeckém Vrchu, nebo třeba v Karlsbader Zeitung, které vydávají Němci, kdysi v Čechách žijící.
čs
Den otevřených dveří památek. [Pavel Rykl 12.9.2011 17:25] | Reagieren
Dne 11.9.2011 byl "zpřístupněn" v rámci Dne otevřených památek města Karlovy Vary i Kostel sv. Urbana v Rybářích. Píši v uvozovkách, protože z důvodu bezpečnosti nebyl umožněn vstup do kostela. Před kostelem proběhla malá přednáška o historii i současné obnově kostela. Podle ní by měl být kostel do zimy pod střechou. Je třeba poděkovat obětavým lidem, kterým není lhostejný osud jedné z nejstarších církevních památek na Karlovarsku.
Dopis karlovaráka - staženo z internetu [Miroslav Landa 26.12.2011 10:23] | Reagieren
Jako rodilého Karlovaráka ze čtvrti Rybáře mě trápí příběh památky, kolem které chodí většina lidí bez povšimnutí. Jde o kostelík svatého Urbana na návrší (dříve Kappelenberg) nad bývalým zimním stadionem. Jako kluci jsme mu říkali Kostelíček. Jde o třetí nejstarší církevní stavbu na území města (starší byl jen původní kostel u Vřídla z roku 1485 a kostele sv. Ondřeje v Olšových Vratech). Kostelík nechal na základech staršího kostela (snad románského slohu ze 7. století) postavit v letech 1493–1500 loketský komorník Štěpán z Brandenu. Stavěl ho neznámý stavitel v gotickém stylu. Měl čtyři pilíře a pozdně gotickou věžičku. V kostele sloužili jako faráři a kaplani duchovní řádu křižovníků s červenou hvězdou. Kostel měl hlavní oltář ze sliveneckého mramoru, ve skříňce nad ním byla románská relikvie vysoké hodnoty, v interiéru gotické dřevěné plastiky a socha sv. Urbana I. Kostelík si zachoval původní podobu do roku 1820, kdy mu vichřice zničila věž a část střechy. Do roku 1827 to byla ruina, kterou ale v letech 1832–33 přestavěli v empírovém slohu. Areál rozšířili o hřbitov, který sloužil až do vybudování farního kostela sv. Kříže pro Rybáře, Tuhnice a Dvory. Od roku 1907 patřil kostelík městu Rybáře, v roce 1924 dostal zvon a byl znovu opraven. V letech 1938–39 udělali z něho památník padlým z 1. světové války, na konci další války smíchali do společného hrobu kosti Němců a Rusů. Poslední průzkum byl roku 1988. Od té doby kostelík chátrá a co nevidět bude návrší holé, s posledními zbytky této zajímavé zapomenuté památky.
Občan Karlových Varů (2010)
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   


Processing time: 84 msec.
IP address = 44.211.117.197
desktop version