EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Milan Gruber Bouška 22.2.2008] 
Kunnersdorf - fabrik Böhmerland  (Kunratice - továrna Čechie)   auch: Čechie - Böhmerland

Kategorie: Továrna   (správní obec: Šluknov)
Bezirk: Tetschen
Die Ursache des Untergangs: Schrittweise ausgesiedelt nach 1945 - Vysídlení - odsun původního obyvatelstva po roce 1945.
Untergangsepoche: 1945-1950  (Jahr: 1950)
Aktuelle Stand: Zničena zcela -

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.97667 14.44194 součadnice byly odvozeny z mapy.  Milan Gruber Bouška 22.2.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
O továrně  [Milan Gruber Bouška 22.2.2008]
Továrnu motocyklů založíl majitel textilních továren Albin Hugo Liebisch. Výroba (zpočátku na zakázku) počala roku 1925 a probíhala bez problémů. Liebisch nejprve vyráběl "motorová kola" v dílně na zahradě vily Hielle. Protože se výrobou motocyklů neživil, byl jako konstruktér úplně nezávislý a mohl realizovat své myšlenky a nápady bez ohledu na tehdejší konstrukční směry a principy. Jeho tvůrčí přístup ke konstrukci motocyklu byl velmi osobitý a svérázný. Na konci 20. let poptávka natolik stoupla, že přesídlil v roce 1931 do větších prostor bývalé továrny na zemědělské stroje v Kunraticích u Šluknova, kde začala sériová montហ(motocykly ses... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
 Mapy
 Links
nadlabem usti blog - Pestrý životopis Albína Huga Liebische !
Video a chod motoru
Na kole po Krušných horách a Zaniklých místech

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Pěkný čtení [Pavel Frýda 24.2.2008 17:01] | Reagieren
Před časem jsem viděl na nějakém srazu motorkářských veteránů Böhmerland a neuměl jsem si ten stroj nějak zařadit, ačkoliv jsem samozřejmě tušil, že má původ u nás. Teď jsem zase o něco chytřejší. Pěkný článek i obrázky, rád jsem si to přečetl. Díky Milane.
Čechie [Zdeněk Pechar 24.2.2008 17:41] | Reagieren
Prý tomuto stroji také říkaly splašená lavice. Nebylo to posměšně ale proto že prý měla tak tvrdé pérování.
Kundratice [Jirka 9.9.2008 18:48] | Reagieren
Už dlouho jsem si říkal že u nás doma byla někde stará fotografie továrny v Kundraticích ale nemohl jsem ji nikde najít a přeci jen se našla .....vypadá tam trošku menšínež je znázorněna na létáku nebo na snímku továrna!
Re: Kundratice [Milan Gruber Bouška 9.9.2008 21:13] | Reagieren
A bylo by možno temto obrázek ofotit a pověsit zde, po registraci jde celkem jednoduše obrázek vložit. Mohu býti i po případě nápomocen kdyby byla potřeba.
Re: Re: Kundratice [Jirka 9.9.2008 21:57] | Reagieren
Pokusí se zítra o to!
Re: Re: Re: Kundratice [Anita 14.9.2008 13:55] | Reagieren
Dobrý den Jirko!
Nenašla by se u Vás doma fotografie bývalého státního statku /r. 1948-90/ ve Šluknově? Moc děkuji za odpověď. A.
Re: Re: Re: Re: Kundratice [Jiří Stelmaščuk 14.9.2008 15:40] | Reagieren
No pokusím se o to ale nevím jakej státní statek maš na mysli? V Království?
Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Anita 14.9.2008 17:12] | Reagieren
Ve Šluknově, u Kamenoprůmyslu,před železničním přejezdem do Království. Vedle pak ještě byla Jatka,která jsou však již dávno zbourána. V prostoru bývalého statku jsou postaveny garáže asi ze 70tých let min.století.
Jste zřejmě mladší ročník, ikdyž Vaše jméno je mi povědomé. Já jsem ze Šlk.odešla v roce 1965 - brzo to bude půl století. Zdravím a děkuji za odpověď. Anita
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Jiří Stelmaščuk 16.9.2008 14:32] | Reagieren
Tak to je pro mě opravdu novinka ale určitě se na to zeptám jsem mladší ročník to je pravda ale pokusím se zeptat!
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kundratice [Ant.Tobiška 6.11.2008 23:00] | Reagieren
K jatkám ve Šluknově- bylo to někdy v roce 1965-6,když jsem jezdil coby student jako veterinární technik,V té době se jatka odbourávala a na volném místě se začaly stavět garáže.Někdy v r.1967 se to dostavěloé do asi dnešního stavu.Pod dnešní bývalou olejovou kotelnou byly po celém svahu kotce pro prasata,pamatuji se,že tam pracovala paní Strašilová,její muž pracoval jako zoozechnik na statku v Jiříkově a někdy v té době na podzim se zabil na motorce,když jel z práce domů.Asi tak za dva roky na to ten prasečák zrušili úplně a to byl úplný konec bývalých městských jatek ve Šluknově.
Tábor Pytlák [Jiří Stelmaščuk 14.9.2008 16:01] | Reagieren
Já bych naopak potřeboval sehnat fotografie z Pytláku v Kralovství kde byli dětský tábory!
Pytlák [Milan Gruber Bouška 14.9.2008 18:33] | Reagieren
Fota se dají najít na těchto stránkách : http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=6019
Kunratice nebo Kundratice? [Jaroslav Štorkán 9.11.2008 17:02] | Reagieren
Pánové dodržujte správný název obce. Kunratice nejsou Kundratice. Jedno písmeno navíc dělá divy (jeden o koze a druhý o voze?). Oboje jsou na "zaniklých" tak bacha na to!
Re: Kunratice nebo Kundratice? [Jiří Stelmaščuk 2.12.2008 07:37] | Reagieren
No sakra to jsem uplně přehlídnul a to to mám na značce za barákam ......... ale co je hezčí :)
Glosa [Milan Gruber Bouška 22.3.2009 08:10] | Reagieren
Alfred Hesse vyjel jako první na motocyklu Čechie - Böhmerland na Klíč (viz nahoře fotografie z Klíče). Dále prokazatelně vyjel na Vlčí horu, Jedlovou a Ještěd. Pak vyjel snad na stroji Jawa na Růžový vrch a automobilem Praga na vrch Studený. Konstruktér a výrobce motocyklů Čechie - Böhmerland Albin Liebisch používal často snímky z pokoření hor Klíč a Ještěd ve svých reklamních materiálech.
K názvu obce [Antonín TOBIŠKA 27.10.2009 21:17] | Reagieren
Upřesňuji,že název obce zní KUNRATICE ,pro bližší místoupis se uvádí ještě :U Šluknova.Jezdil jsem tam leta s rodiči a sourozenci na chalupu.Vždy ro bylo kouzelné místo,mě hlavně lákala stránka botanického výzkumu,nebo to bylo místo,kde jsme si dělali jako studenti herbáře do školy.Nezapomenutelným byl pan prof.Emil Tuma,který zde trávil prázdniny též na chalupě a byl to nejen botanik ,ale i nadšený badatel v historie zdejšího kraje.
Doplnění k úvodnímu komentáři [Eduard Steun 15.11.2009 18:29] | Reagieren
V úvodním komentáři O továrně,opomněl pan M.Gruber Bouška uvést,že A.H.Liebisch započal s výrobou motocyklů v Krásné Lípě a že vila Hielle stojí rovněž v Krásné Lípě.Nezasvěcený člověk by se mohl domnívat,že s výrobou začal zde v Kunraticích u Šluknova a že v Krásné Lípě má jen pamětní desku.Údajně (vím to zatím jen z doslechu) by měla být pamětní deska i na jedné z rekreačních chalup,stojících na místě bývalé továrny.
Re: Doplnění k úvodnímu komentáři [Milan Gruber Bouška 15.11.2009 19:31] | Reagieren
Když si kliknete na této stránce v rubrice - Odkazy na nadlabem usti.blog tak tam je životopis viz: http://usti.blog.cz/0802/jeden-pribeh-i-pro-memotorkare
Ještě k názvu obce [Eduard Steun 15.11.2009 18:35] | Reagieren
Má pravdu pan Antonín Tobiška.Mělo by být uváděno vždy,že se jedná o KUNRATICE u Šluknova,což je velice důležité,aby nedocházelo v komentářích k záměnám s jinými Kunraticemi,kterých je v naší zemi velmi mnoho.V žádném případě se ale nejedná o Kundratice,jak se mnozí domnívají a také píší.To je naprostý omyl.
Ještě k názvu [AP 14.9.2012 09:51] | Reagieren
A když už chcete použít i německý název, tak to bylo Kunnersdorf - dvě N.
Re: Ještě k názvu [Milan Gruber Bouška 16.9.2012 20:51] | Reagieren
Opraveno ale na dvou starých mapách v kolonce "otatní snímky" je to s jednim "N" a na jedné se dvěma, tak asi bude dobře oboje. Určitě to bude vědět pan Steun.
Továrna Čechie-Kunratice u Šluknova [Eva Lacinová 6.4.2015 20:15] | Reagieren
Ano, jsou to Kunratice u Šluknova a ne Kundratice. Jak to může někdo takhle zkomolit. Bydlela jsem tam s rodiči od svého narození, můj otec se tam narodil a já si ještě tu továrnu pamatuji.Sice už jenom rujny kam jsme chodili jako puberáci a báli se zatopeného sklepa protože se o něm vyprávěly všelijaké příhody. Nevím kam ty schody vedly, ale byly plné vody a když jsem poprvé viděla ta monstra/myslím tím ty motorky/ co dělala strašný rachot, byla jsem překvapená. Můj tatínek si to pamatoval v té době byl hodně mladý. A nevím jak někdo může napsat, že ta obec zanikla. Možná výroba motorek, ale jinak tam jsou osadníci.Sice jen rekreanti, ale obec žije hlavně v létě.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist