EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Zdeněk Pechar 10.1.2008] 
Voitsdorf  (Fojtovice)

Kategorie: Obec   
Bezirk: Teplitz
Die Ursache des Untergangs: Schrittweise ausgesiedelt nach 1945 -
Untergangsepoche: Postupně po 1945
Aktuelle Stand: Zničena částečně

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.71664 13.85556 GPS - střed obce Zdeněk Pechar 10.1.2008  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Fojtovice  [Zdeněk Pechar 10.1.2008]
Horská ves Fojtovice - Voitsdorf (první zpráva 1446),vznikla v souvislosti s dolováním cínové rudy. Vytěžená hornina se totiž nemohla vozit daleko a k jejímu zpracování bylo zapotřebí hojně vody. Proto se podél říčky Mohelnice stavěly úpravny rudy, mlýny a hutě. Vesnici založil fojt (rychtář) a z toho vznikl název Voitsdorf (fojtova ves). V roce 1469 uzavřel král Jiří z Poděbrad se saskými knížaty Chebskou smlouvu, která stanovovala hranice mezi Čechami a Saskem. Větší část těžby cínu zůstala na české straně, ale obyvatelé z obou stran zůstávali nadále v úzkém styku, přecházeli hranici a vzájemně si usnadňovali obživu. Po revoluci roku 1848 ... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Jahr1880190019101921[Datenquellen]
Einwohner900831820799
Häuser 161 159

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere

 Links
Na kole po Krušných horách a Zaniklích místech
znkr.cz - Kronika Fojtovic

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Fojtovice né [Milan Gruber Bouška 11.1.2008 17:50] | Reagieren
Pane Pechar já sem třeba Fojtovicema letos projížděl 30x na kole, samozřejmě sou hodně poničený ale tímhle přístupem můžeme na Zaniký dát všechny obce podél hranic mimo hranic se Slovenskem. Každý rok jedu aspoň dvakrát celé Krušné hory a žádná vesnice nevypadá stejně jako pohlednice obcí před 2.světovou válkou. Sousední Mohelnice, Habartice a Přední Cínovec sem samozřejmě patří ale tohle my připadá jako honba za body "kdo nejvíc".
S úctou k vaší práci zdraví Milan Bouška
Re: Fojtovice né [Schönfeld 11.4.2009 20:29] | Reagieren
Pane Bouško, jednoznačně se podle mne mýlíte, Fojtovice sem dle mého názoru jednoznačně patří. Tyto stránky, které jsou vskutku velmi skvělým počinem, si přeci dávají za cíl představovat nejen obce, které již zcela zanikly, ale poukázat i na ty další, které od války byly nějak vážněji poznamenány. Vždy Fojtovice jsou dnes jen torzem bývalé obce, zmizel kostel, většina domů atd.
Na základě Vaší logiky by pak sem přeci nemohly patřit ani sousední obce, jako např. Habartice (stojí zde 1 poslední dům, Větrov - poslední 4 domy atd.).
Já jsem naopak autorovi velmi vděčen, že zde uveřejňuje i tyto venice a nesoustředí se jen na ty zaniklé. Například ve svém okolí mám známé, kteří pochází ze Zalužan, Předního Cínovce, Větrova a vždy mi říkají, jak se s radostí na tyto stránky vrací si připomenout svou rodnou obec a třeba i zavpomínat.
néééééééé [Zdeněk Pechar 11.1.2008 19:06] | Reagieren
Dobře beru. Ale to potom musíme smazat půlku tohoto vebu. Měl jsem za to že se pokusíme podchytit souhrně mizející historická sídla našeho státu. Konkrétně zde si myslím poklesl počet domů a obyvatel více než o polovinu. Třeba se pletu. Přesvědčte mě teda o opaku a okamžitě tuto obec odstraním. Proto také nereaguji přímo na Vᚠčlánek aby to vůbec šlo. Díky.
Jak chcete [Milan Gruber Bouška 11.1.2008 19:52] | Reagieren
Nejsem žádný cenzor, jen sem chtěl říct že obcí v pohraničí-sudetech je s počtem obyvatel menší oproti předválečným časům o padesát procent je určitě 90%.
velikost obce [Zdeněk Pechar 11.1.2008 20:27] | Reagieren
Ještě jednou se k tomu vrátím. V roce 1945 prý bylo registrováno 167 domů(nemám 100% ověřeno proto neuvádím ve statistice), i tak je zřejmé že jich bylo kolem 140.Idealní by bylo kdyby se našel někdo z původních obyvatel. Protože ti si většinou po odsunu dělali plánky obcí(aby si ji udrželi v paměti). Dnes uvádí český statistický úřad ve Fojtovicích 8 evidenčních čísel a 23 popisných čísel. Mohu Vám uvést i konkrátní čísla popisná. To jen že se opravdu rozmýšlím než zde nějakou obec uvedu.Jinak děkuji, každá diskuse je pro mne a doufám i pro Vás přínosná.
děláte to dobře [Petra 7.3.2009 22:49] | Reagieren
Velice mě zajímá jak to tu ,,kdysi" vypadalo a je velmi poučné sledovat, jak se to tu postupně vybydluje dále.Proto, jakmile narazím na nějaké historické fotografie,tak Vám přepošlu na ně odkazy,jinak pěkné jsou i na http://www.geology.cz .Dále např Moldava má na svých webech nějaké fotografie.Mikulov taky, jen by třeba bylo dobré ke každé obci přidat nynější mapu s označením, kde přesně obec stála. Petra
Žádost a poděkování [Romana 12.2.2013 10:04] | Reagieren
Snažíme se,aby tato obec opravdu nezanikla,ale myslím,že na tyto stránky patří, před pár lety jsme tu koupili dům a můžu říct,že je tu krásně. V současné době se snažíme vybudovat naučné stezky,sháníme jakékoliv informace o historii této oblasti (je to opravdu těžké), máme pár dalších projektů a pořádáme různé akce. Více info na www.fojtovice.cz. Budeme všichni rádi, když nám s tím pomůžete a věřte, že i zaniklé obce žijí! A na tyto stránky právě proto patří, kdyby se o nich už nikdo nezmiňoval...opravdu by zanikly. Díky všem, kdo přispívá.
Obec (Panorama) [Vilém Kempf 14.2.2013 11:02] | Reagieren
Objekty, které jsou zachyceny v popředí, se mohou klasifikovat jako historické,poněvadž už neexistují.
Před rokem 1945 sloužily jako vedlejší továrna na klobouky a sklad.( Sklad je na snímku vidět jako první).Po odsunu sudetských Němců z nich byly ovčín č.2 a sklad píce(sena).
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist