EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Milan Gruber Bouška 27.10.2007] 
Spitzberg - Schutzhütte  (Špičák - Schutzhütte)   auch: Sattelberg, Gashaus Kajedans

Kategorie: Samota   (správní obec: Petrovice - Krásný les)
Bezirk: Aussig
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren - Zničeno socialistickou ČSSR
Untergangsepoche: Postupně po 1945
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.78356 13.92025 odvozeno z mapy Milan Gruber Bouška 27.10.2007  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Špičák, Spitzberg, Sattelberg - hostinec Schultzhütte.  [Milan Gruber Bouška 29.10.2007]
Půl kilometru severo-západě od obce Krásný les, téměř na hranici s Německem, leží jeden z nejpozoruhodnějších skalních útvarů východních Krušných hor – Špičák (724 m n. m.), stýkají se na něm horniny tří geologických dob. Nejstarší jsou ruly, na nich druhohorní pískovce a vrchol tvoří třetihorní čedič. Z vrcholu je krásný kruhový rozhled. Kdysi tu stávala turistická chata a kříž. V pískovcových skalkách je puklinová jeskyně, nechybí ani sí drobných voštin, které se vyskytují na poměrně velkých plochách. V okolí Špičáku najdeme arniku, koprník, hvozdík, někdy i upolín či kosatec sibiřský, nebo také bedly vysoké.. V těsné blízkosti skalisek, ... [weiter]

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere

 Links
Filmeček, fotky z vrcholu
Na kole po Krušných horách a Zaniklých místech

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Stará mapa [Ing. Vladimír Horák 29.12.2007 20:40] | Reagieren
Odkaz na starou mapu se vkreslenými novodobými komunikacemi je výborná věc. Mělo by se však prověřit její datování. Je zde uvedeno 1836-1852, když však po ní sjedete až do Ústí, je tam zakreslena již Chemička a ta se začala budovat až v roce 1856.
Re: Stará mapa [Milan Gruber Bouška 31.12.2007 17:39] | Reagieren
Pane Horák myslím že mapy o kterých je řeč dělaly na Š Laboratoř geoinformatiky Univerzity J.E.Purkyně, 2005 - e-mail : oldmaps@geolab.cz , jinak kdyby jste my chtěl poslat email osobně tak můžete na : pekky@dbdent.cz aby jsme neprudili na těchto stránkách s osobním seznamováním, na naše jarní setkání se těším a dávám typ na prosekání staré cesty k německé hospodě podél potůčku Mohelnice ze zaniklé obce Mohelnice.
restaurování kříže [ladislav 28.1.2014 18:51] | Reagieren
Zdravím,
železný kříž na pískovcovém podstavci je bohužel jen symbolická náhražka kterou na kopci instalovali zakládajicí členové nově vznikajicího spolku SOVA Krásný Les.
(+Václav Medek st.,Ladislav Žák,Jan Medek,TomᚠHelebrant.)
Samozřejmně jsme věděli že na podstavci stál velký kamenný kříž nebylo však zdání jakých přesně rozměrů a provedení.Někdy v roce 2009 jsme začli pátrat po tom kam se mohl z tak odlehlého místa a pravděpodobně dost těžký objekt dostat,byly zprávy že ho použili pohraničníci do základů hlídkové věže po které zbyla dnes na vrcholu betonová deska.
Nedalo nám to však a jali se pročesávat okolí kopce,jaké bylo překvapení když jsme na severozápadním úpatí mezi stromy našli krčící se,do poloviny utopený pískovcový kvádr cca 60x50 cm,po vytažení a očištění už bylo jasné odkud pochází.
Další hledání hnané myšlenkou že není vše ztraceno bylo samozřejmě veselejší a také přineslo očekávané ovoce,v čedičovém rumišti se zkrývaly fragmenty celého zbytku kříže.Byl prostě hulvátsky shozen do rokle pod hřebenem kopce.
Dnes je celý kříž včetně posledního kvádru s německými a latinskými nápisy v depozitu spolku, jeho zrestaurování a důstojné vrácení na své místo je jedním z našich mnoha podobných cílů .
Momentálně sháníme na tento projekt sponzora či vhodný dotační program,nejlépe oboje.
Ladislav Žák SOVA Krásný Les
Kříž na vrcholu [Jirka Lulek 17.8.2015 12:35] | Reagieren
Původní kamenný kříž na vrcholu byl již v průběhu roku 2014 znovu instalován. Na tomto místě stál již od roku 1826. Text na podstavci byl v průběhu let doplňován, nicméně z fragmentů latinského textu bylo vyčteno toto : "Tento kříž byl postaven na této hoře obyvateli tohoto kraje".
Dále je tu jakási liturgická báseň v němčině : "Vidíme Ježíšovo utrpení snášet tiše a jemně,proto snášejme utrpení s radostí, jak to chce otec Bůh".
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist