EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Pavel Frýda 3.9.2007] 
Podmokl-Synagoge  (Podmokly-synagoga)

Kategorie: Synagoge   (správní obec: Podmokly)
Bezirk: Klattau
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Před 1945
Aktuelle Stand: Zničena částečně - dochována v přestavbě

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.23083 13.57806 z mapy Seznam.cz-synagoga Pavel Frýda 3.9.2007  
  49.23306 13.56806 z mapy Seznam.cz-hřbitov Pavel Frýda 10.9.2007  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Židé a synagoga v obci Podmokly  [Pavel Frýda 3.9.2007]
Židovské osídlení je v místě doloženo od poslední čtvrtiny 17.století, poslední Židé se odsud odstěhovali na počátku 20.století. Židovské domy nebyly v obci soustředěny, byly rozptýleny mezi domy křesanů, okolo r.1850 je zde doloženo 8 domů.
Synagoga čp.55 (stav.parcela č.35, kat.území Podmokly u Sušice, v majetku soukromých osob) je po přestavbě dodnes dochována na severním okraji obce. Kdy byla postavena není známo, k bohoslužbám sloužila do konce 19.století, pak byla přestavěna na obytný dům. Ráz synagogy a některé stavební prvky jsou na objektu dodnes zachovány. U potoka před mostkem v přístavku u domku čp.5 bývala rituální lázeň mikve... [weiter]

 Zeitbilder und Ansichtskarten
Kein Datensatz

 Gegenwärtige Bilder
 Židovský hřbitov
 Andere

 Links
Novinky.cz - Židovský náhrobek na soukromé zahradě

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Podmokly-synagoga-doplnění informace [Jan Vlček 10.2.2010 19:42] | Reagieren
Synagoga v Podmoklech existovala a byla užívána již před rokem 1794.V roce 1900 byla židovskou náboženskou obcí v Sušici ,coby nástupkyní tehdy již nefunkční náboženské obce v Podmoklech, odprodána za částku 510,- korun.Smlouva trhová byla sepsána dne 12.února 1900.Stranu prodávající reprezentovali:JUDr.Ludvík Fürth,advokát a předseda náboženské obce a dále Albert S.Fürth,továrník a Max Schwarz,obchodník.Kupujícími byli manželé Ondřej a Josefa Caisovi.Ve smlouvě je kromě jiného zcela přesný popis prodávané nemovitosti.Jednalo se o tzv."dílečný dům"-nemovitost byla reálně rozdělena-.cituji z tohoto dokumentu..: " jedná se o dílečný dům čp.55 /povrch/ v Podmokách,sestávající z jedné předsíně s jedním oknem na cestu čp.991,z jedné vedle této předsíně se nacházející polodlouhé světnice s pěti okny,čelem na náves,jedné menší světnice s jedním oknem do ulice,vše v prvním patře a půdou nad těmi místnostmi."
Kromě objektu synagogy byl majetku židovské obce ještě hřbitov/p.č. 257 a márnice/st.p.52.Objekt márnice byl zbořen ,tato skutečnost byla ohlášena v r.1940,stavební parcela byla zrušena a sloučena do pozemku č.257.
rodina friedmannova [Eva Breward 14.4.2017 09:26] | Reagieren
ziji v Australii a snazim se o informace o moji rodine. Muj dedecek byl Otto Friedmann, sestra Regina a bratr Alexander. Vsichni byli popraveni za valky, nic o nich nevim. Muze me nekdo pomoc?
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist