EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Chata u Černého jezera 1.2km
Jezerní chalupy 2.3km
Jezerní myslivna 2.7km
Scheibenrieth 2.8km
Pod Ostrým 3.0km
Jezerní mlýn 3.1km
Křižkov 3.2km
Waffen hamr 3.2km
Schröderhof 3.4km
Lederergütl 3.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
Juránkova chata na Svarohu

Kategorie: Hotel, hostinec, chata   
Bezirk: Klattau
Die Ursache des Untergangs: Grenzzone -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Zničena zcela

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.17417 13.16958 základy chaty Cumbuch Manana 31.7.2007  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Historie  [Honza a Blanka Reichardtovi 9.12.2006]
V roce 1922 si postavil plzeňský Ski-klub na vrcholu hraniční hory Svaroh malý srub, pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arne Juránkovi. Srub po čase vyhořel a na jeho místě vyrostla nová na tehdejší dobu přepychová chata s ústředním topením. Koncem války byla úplně zničena, ale už v létě roku 1945 členové klubu na troskách postavili další. Od roku 1948 zde pobývala jednotka Pohraniční stráže, po jejím odchodu zbyly jenom ruiny.

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Německý ekvivalent [Michal Kurz 21.8.2008 15:20] | Reagieren
Německé označení Svarohu je Zwercheck.
turistické cesty [Honza Reiter 4.11.2011 20:56] | Reagieren
Chtěl jsem se pozeptat, zda existuje nějaká oficiální turistická trasa z oblasti Špičáku k místu bývalé chaty. Můj dotaz je ale zbytečný. protože v textu u jedné z nově vložených fotek jsem se dočetl, že ochranáři zamítli obnovu chaty a turistických cest. Absurdistán se projevuje i v oblasti turistiky :-((.
Re: turistické cesty [Cumbuch Manana 4.11.2011 23:05] | Reagieren
Nejlépe si tam vyšlápnout od parkoviště Scheibensatte v Bavorsku pod Svarohem. Je to kousek od Bavorské Železné Rudy.
Re: turistické cesty [petr 7.11.2011 11:15] | Reagieren
z oblasti Špičáku nic oficiálního nevede, nicméně existuje cesta ze špičáckého Rozvodní na Svaroh a dále na Ostrý... Bohužel ale přes rezervaci Černé a Čertovo jezero
Re: turistické cesty [tetřev 9.11.2011 07:29] | Reagieren
V oblasti žije okolo 100 kusů tetřeva (necelá třetina z celkového počtu šumavských tetřevů), kteří jsou velmi náchylní na stres....přesto si myslím, že jeden neukázněný návštěvník přírodní rezervace udělá méně škody než 400 organizovaných a "legálních" turistů (jak tomu bylo nedávno)...
Re: Re: turistické cesty [Jakub Ouředník 9.11.2011 10:35] | Reagieren
Souhlasím s Vámi, přesto si dovolím podotknout poznámku, že nyní jsou tetřevi v plné síle a nějaké to vyrušení jim neuškodí a jak jinak legálně a transparentně povolit lidem vstup do toho území než tak, že zorganizujeme vycházku s průvodcem.

Nabízelo by se organizovat vycházky s průvodcem do divočiny jako tomu je v NP, nicméně na ty je velmi složité se dostat, když člověk nesedí pořád u netu.

Současný stav je dle mého ideální, do území vstupují jen ti, kteří o to opravdu stojí a k přírodě se v drtvivé většině chovají ohleduplně, i když toto konají pod hrozbou nějaké sankce, ale ještě jsem neslyšel, že by někomu byla udělena.

Pokud cestu proznačíme, budou tam, dle mého, chodit i neukáznění turisté, velmi se zvýší turistický ruch a tetřevům v této oblasti bude konec.

Můj názor.
Re: Re: Re: turistické cesty [tetřev 10.11.2011 07:06] | Reagieren
samozřejmě, že tetřev je nejnáchylnější navyrušení v dově, kdy slepice sedí na vejcích či má mladé a v období zimy, kdy má málo potravy a šetří energii, ale při tak malém počtu si ho musíme hýčkyt i mimo tuto dobu...možná, je zajímavé, že v Rakousku, kde je turistická infrastrukturu asi na vyšší úrovni než u nás, žije tetřevů asi 11 tisíc...ale to je příspěvek na jiné stránky a ne sem...jinak si myslím, že když příznivec zaniklých obcí občas vkročí do zakázaného prostoru, skoro nic se nestane-kolik nás takových je?
Re: Re: Re: Re: turistické cesty [petr 10.11.2011 09:07] | Reagieren
mám stejný názor jako vy. K tomu však lehké dilema, člověk přeci jen vstupem do tohoto území porušuje zákon. Jaké jsou tedy sankce reálně? Mám ještě dotaz ohledně Lávkové cesty u Čertova jezera. Absolval ji někdo ze zdejšího fóra? Může dotyčný případně sdělit své postřehy a bližší informace?
Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [Jakub Ouředník 10.11.2011 15:07] | Reagieren
pokuta je až 50 tis. kč
Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [tetřev 11.11.2011 07:39] | Reagieren
dnes o rezervaci právě v tisku: http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/rezervace-jezero-slavi-v-patek-narozeniny20111110.html
Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [Petr 12.11.2011 19:31] | Reagieren
Zdravím Petře, cca před 3 týdný jsem šel přes Čertovo jezero na Václavák a dále na Jezerní horu/stěnu a Svaroh s odbočkou k Lávkové cestě. Nebyl jsem tu asi 5 let, tudíž první a nejhlubší strž, kde byl první zbořený můstek po němž se dalo v pohodě nahoru vyšplhat, byl se všemi kládami odstraněn. Naštěstí nějaké dobré duše zde zavěsili na skálu horolezecké lano s uzly, po kterém se dá ze strže nahoru na chodník vyšlhat. Já si to ale nelajz a šel zpět. Pěšina tu vyšlapána je i se stopami po botech stejně jako po Dámské cestě kolem kamenného moře na Jezerní horu. Pěšiny vedou od vrcholové tyče na Jezerní hoře bud rovně na Svaroh anebo vpravo šikmo k Jezerní stěně. Je zde ale hodně spadaných stromů, které se musí přelézat. Díky tomu je vrchol Jezerní hory z poloviny odlesněn a Svaroh celý. Paradox je, že díky tetřevu se sem prý nesmí, ovšem těžká lesní technika ano. Např. z Rozvodí po tzv. Arnově stezce je rozježděná cesta, všude nahoře řádily a řvaly pily (to podle ořezaných pařezů) tetřev netetřev. Naopak když jsou vrcholy odlesněny, určitě je tetřev nebude vyhledávat. Další paradox je, že na Svarohu z bavorské strany vede po hranici turistická značka, Němci tam mají více stromů a smějí tam! Dokonce část pěšiny vede i po české straně. Nikdy jsem tam tetřeva neviděl a např. při této poslední návštěvě jsem tam potkal cca 15 turistů. V zimě jsou tam skvělé terény pro nadšence back-country běžek a skialp.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [petr 14.11.2011 08:51] | Reagieren
Dobrý den Petře, vidím, že to tam máte vážně zmáknutý :) ten hraniční chodník z Ostrýho na Svaroh a pak na koukačku z Jezerní stěny znám. Stejně tak i tu nejhlubší roklinu s lanem na počátku Lávkové cesty. Viděl jsem, avšak neabsolvoval. Nevím však co je Václavák??? Stejně tak Dámská cesta a Arnova stezka, mohl byste trochu specifikovat polohu prosím?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [Petr Bílek 14.11.2011 21:00] | Reagieren
Zdravím Petře, Dámská cesta - tj. stará cesta ze Železné Rudy od benzínky po červené k pomníku A. Kašpara a o kousek dál je vlevo široká cesta s rozježděnými kolejemi od lesní techniky. Zprvu krpál a pak volnější rovný, cca 1 km dlouhý úsek. Ten je i na předválečných mapách a dodnes se mu říká Václavák, Dolní a Horní, nahoře na vrcholu stojí místo sv. Václava na koni skála a fakt se podobá tomu pražskému. Dále se jde kolem úžasného kamenného moře s výhledy k Javoru až na Jezerní horu. Kupodivu cesta je lesáky označena bílými pruhy na stromech až na Svaroh (pokud tam teda stromy stojí).
Arnova stezka jde z Rozvodí kolmo krpálem na Jezerní horu, je to také široká cesta, nyní rozježděna od lesní techniky a svozu stromů a to je tam zákaz vstupu právě kvůli tetřevu! To není logické, že stroje tam můžou a pěší turisté ne. Ale to je problém na celé Šumavě, jen zákazy a zákazy (ale jak pro koho)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: turistické cesty [Petr 24.5.2013 12:04] | Reagieren
Dobrý den, kde se přesně nalézá Ernstův průsmyk? Děkuji za info.
Výlet "zakázaným územím" [Pavel 1.12.2013 18:20] | Reagieren
Absolvoval jsem s několika přáteli v roce 2005 výlet z Hojsovi Stráže přes Ostrý na Špičák. Musím konstatovat, že to byl jeden z nejvštších zážitků v mé turistické "karieře". doufám, že tato trasa bude někdy jako oficiální pro turisty.
Článek ke Královskému Hvozdu (Ostrý-Svaroh) [Zdeněk Šmída 1.3.2015 18:08] | Reagieren
http://zdeneksmida.bloger.cz/ZAJIMAVOSTI-ROZHLEDY-NAVRATY/Sumava-podvaadvacate-statni-hranice-Kralovskeho-hvozdu-a-Zelezne-Rudy
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist