EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Vyšný 0.7km
Seníky 1.0km
Adam 1.2km
Hittnbaun - mlýn 1.3km
Nuskův mlýn 1.5km
Migl pila a mlýn 1.8km
Vídeň 2.0km
Nusko 2.0km
Arnoštov 2.4km
Vlčí jámy - hájovna 2.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Bohumil Toms 1.11.2006] 
Christianberg  (Křišanov)

Kategorie: Obec   
Bezirk: Prachatitz
Die Ursache des Untergangs: Truppenübungsplatz Boletice -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Nespecifikováno

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  48.90903 14.02030  Bohumil Toms 1.11.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Geschichte  [Jiří Kripner 27.3.2007]
Christianberg wurde 1694 auf Anregung des Johann Christian von Eggenberg angelegt. Bereits in diesem Jahr wurden 42 Häuser gebaut. 1910 lebten in 182 Gebäuden 947 Einwohner, davon 2 Tschechen.
Sehenswürdigkeiten im Dorf waren die Kirche des Jesus Christus von 1798 sowie zwei Linden mit 600 cm Umfang, die unter Denkmalschutz stehen.
Das Dorf wurde wegen Bau des Truppenübungsplatzes Boletice abgerissen. Übrig geblieben sind Bauruinen um die Kirche sowie einige kleine Häuschen. Verschwunden ist der gesamte östliche Teil an der Strasse nach Tisch. Lediglich unweit von Markov an der Biegung nach Andersdorf steht noch ein Forsthaus.

Pověst o vzniku Křišanova:  [Cyril Polášek 2.12.2007]
"Počátek vesnice této dán od knížete Jana Kristiana z Eggenberku. Pán tento rád honíval v lesích okolních a bydlel vždy v myslivně. nyní nádherně postavené. K jeho obveselení přicházíval sem jakýsi Janek, který znamenitě napodobil kokrhání kohouta a při tom různé šprými prováděl. Za odměnu dal mu kníže tolik pozemků, ovšem lesem pokrytých, co by chtěl. Janek si jich zabral co nejvíce a časem jich větší část odprodal; tak položen základ vesnici, která v brzku vzrůstala." z knihy KRÁLOVSTVÍ ČESKÉ (Jan Elias 1906)
Doplnění  [Zdeněk Pechar 1.9.2009]
Podle záznamů českokrumlovského panství byla obec založena roku 1694 knížetem Janem Kristiánem z Eggenberku. Patřily k ní samoty Chumhäuser, Käferhäuser a Waldmühle.
Domovní jména v Křišanově.
Albert, Altrichter, Bäcker, Bachfilip, Berger, Blosel, Böckfenzl, Bohlner, Bömhäusl, Domeil, Gallischko, Graf, Greger, Heisel, Josel, Kaspel, Korbhisel, Mathias, Melcher, Miller, Natzel, Pausch, Peter, Pettem, Rothhiesl, Rubenzer, Salzgirgel, Seigelpartel, Schigel, Schleifer, Schmidt, Schuster, Schwarzhaisl, Sparnugel, Spielmann, Stadler, Toni, Traxler, Weber, Widi.

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Jahr1921[Datenquellen]
Einwohner1464
Häuser241

 Zeitbilder und Ansichtskarten
 Lom Krankelberg
 Gegenwärtige Bilder

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Současný stav [Miloš Hlávka 15.11.2006 13:52] | Reagieren
Křišanov ležící na hranici VVP Boletice zanikl částečně - existuje zástavba kolem kostela + nějaké bytovky, prakticky zcela zmizela východní část obce, která se táhla podél silnice směrem na Ktiš, Pouze nedaleko osady Markov při odbočce na Ondřejov zůstala stát o samotě myslivna, která nyní leží (na rozdíl od zbytku zástavby) již ve VVP Boletice.
Situace kolem r. 1906 [Cyril Polášek 2.12.2007 19:08] | Reagieren
občanská vybavenost: škola, fara, pošta, telegraf, četnická stanice
počet domů: 186 - většinou ale jednot
počet obyvatel: 953
život: "Obyvatelstvo zdejší živí se kácením dříví, děláním šindele a dřevěného drátu neb lámáním granulitu a jeho spracováním ve žlaby, schody a dveřeje neb pomníky. Krásný kostel Jména Pána Ježíše byl 1799 posvěcen. Odtud a z vedlejší školy jest pěkná vyhlídka na údolí Blanice, pohraniční velikány Šumavské, jakož i na Liščí louky. Všude kolem velké husté lesy, jen málo žírných polí, vesměs to majetek vévod Č.-Krumlovských."
zdroj: KRÁLOVSTVÍ ČESKÉ (Jan Elias 1906)
Křištanov [Kamil Klusák 16.2.2009 19:34] | Reagieren
Ze vzpomínek na Křištanovský lom a okolí. V místech mezi vrchem Vysoká Mýt´a Lučním potokem u bývalé části Křištanova Kranklberg se nachází kamenolom .Počátky lomu se datujído 20 let 20 stol. a vznikl na dioritové žíle s obsahem amfibolitu,apatitu,biotitu a oligoklasů . V granulitu složení drobnozrného granátu a kyanitu .Kamene krásného po vyleštění. Majitelem lomu byl kníže Schwarzenberg a správa pro lom byla v nedalekém Psím Korytě. V lomu pracovalo 15 kameníků ,jeden Písmokameník a mistr . V dolní části lomu u potoka byla dílna na nářadí a kovárna . V lomu se vyráběla koryta,kamenky na vodu ,na zelí,náhrobní kameny ,ale i bloky k výrobě pomníků padlích a památníků.Velká část kamene byla připravována k odvozu ,až k neuvěření ,že z tohoto zapadlého koutu kámen putoval hlavně do Budějovic , ale také i do Rakouské Vídně. V památku před odsunem každý z kameníků vytesal na horní skalní stěnu jméno či iniciál. Po odsunu Křištanovský lom utichl. Až po dlouhé době se v lomu opět občas těžil kámen ,především na pomníky a umělecká díla.------ Ze vzpomínek mé babičky ,která chodívala přes kopec z Ovesné z lomu na Jelení hoře za bratrem ,písmokameníkem v křištanovském lomu ,žijícím v nedalekém Polučí - Poluschen .Na všechny Křištanovské přišel odsun ,tak i on se loučil na Chrobolském nádraží v květnu 1946. Babička zůstala v Čechách , no nedalo jí to a rozhodla se , že půjde na Polučí pro nějaké věci . Přece jenom tam zůstalo skoro vše,(Každá osoba měla ranec s 50 kilama věcí ).Vzpomínala na lom , na kovárnu plnou nářadí,na zastavené mlýnské kolo pod lomem na Lučním potoce ,. Na ten hrozný klid ,na to,že tu nikde neběhají děti po loukách ,krávy a kozy ,že se nepasou u chalup . A na ty domy ,chalupy,opuštěné a plné věcí.Všechno tam stálo a leželo jak odešli.Vzpoměla si na hromady dřevěných a proutěných výrobků ,práci přes dlouhou zimu .Vzpomínala jak nikde nikdo Až -- na nepříjemné setkání se dvěma zběhlými německými vojáky ,nervozními a samozřejmě ozbrojenými .Strach dal rychlý návrat k domovu . Za 3 roky se dostala do Polučí a dalekého okolí armáda. Postupně domy,statky, pily,mlýny a vše co zde stálo bylo vyhozeno do vzduchu. Babička už se do těchto míst nedostala,prostě nechtěla .Ještě dnes v houští kolem rozvalených stavení a ovocných sadů se povalují bedny od výbušnin.
Re: Křištanov [Zdeněk Pechar 22.1.2010 17:27] | Reagieren
Jenom dotaz. Součástí Křišanova prý byla sklářská osada Hüttstatt. Z fotografií které jste vložil snad to byly čp. 4, 128 a 192. Někde jsem to viděl na netu, ale nemohu to najít.
Re: Re: Křištanov [Kamil Klusák 22.1.2010 18:51] | Reagieren
uvádí se v lokalitě Vyšný , už roku 1470 je zmínka od prachatického radního Jana Slovického o skelné huti "hut sklenar Misav ", také staré Rožmberské prameny kronikáře Pavla Stránského píší o skelné a zrdcadlové huti , kolem roku 1600 pod názvem Mizaurova hut ,takže je možné , že v těchto místech v oblasti povodí Puchéřského potoka hut mohla být
Nález u Polučí [MikulᚠZvánovec 8.7.2011 23:44] | Reagieren
Co se týče onoho nálezu, který zdánlivě připomíná postel... Nevím již přesně kde, ale domnívám se, že na cestě Arnoštov-Křišanov se nachází jedna taková ohrádka okolo krucifixu u silnice. Třeba by to mohl být její původní účel...
kristanov [stepan balaz 14.4.2012 15:27] | Reagieren
pochazim z kristanova krasna vesnice krasny kraj a muselo to bejt hezke v te dobe vsechno to tam mam prolezly od poluci az arnostovu
Re: kristanov [peko 14.4.2012 18:29] | Reagieren
souhlasim je to krasna ves s kostelem doporucuji cestu na arnostov pres vysny s vyhledem na bobik a boubim a sneznou.uvidite i kostel na sv.magdalene.dojdete li do arnostova tak si vyrazte na spalenec to je velmi pekne misto hlavne na podzim je to krasne v techto mistech stoji to za to
kristanov [stepan balaz kristanovak 16.4.2012 22:08] | Reagieren
ten lom se nachazi v pulce cesty do miletinek ale muzete jit i do koryta taky se dostanete tam je to v poluci ze zacatku lesa jsou rujny mlyna jsou tam zbytky mlynskeho kola roste tam hodne hub takze doporucuji
Nalez u Poluci - ohradka [Lenka 18.6.2017 07:42] | Reagieren
Definitivne to neni postel- tyhle kovove ohradky se stavely okolo hrobu. Ja sice nikdy v Kristanove nebyla, ale stejne ohradky jsem videla mnohokrat na starych hrbitovech zde v USA. (V Cesku moc bezne nejsou.) Vloni jsem videla i jednu rozlozenou na jednotlive dily. Je tedy mozne, ze je tam vedle tech ruin nekdo pohrbeny, ale na to by dal odpoved jedine nejaky pametnik / dobovy dokument / archeologicky pruzkum.
Dům čp. 56 [Jan Štifter 6.8.2017 23:57] | Reagieren
Nevíte, kde stával dům čp. 56? Na přelomu 18. a 19. století patřil naší rodině - příjmení HOIS. Děkuji.
Re: Dům čp. 56 [Kamil Klusák 7.8.2017 17:05] | Reagieren
Zemědělská usedlost "Sporeigl" nebo také "Sparnugel", patřící rodině Hois. Posledními obývajícími do dubna 1946 byli Hois Wenzl, manželka Marie a děti Johann, Heinrich, Marie, Josef, Ida a Emma. Usedlost odstřelena 1951. Nacházela se v části "Polutschen"- Polučí. GPS 48,904374, 14,052077
Re: Re: Dům čp. 56 [Jan Štifter 7.8.2017 19:25] | Reagieren
Paráda, moc díky!
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist