EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Antonín Žampach 29.3.2006] 
Wölkingstahl

Kategorie: Továrna   (správní obec: Dolní Bolíkov)
Bezirk: Neuhaus
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Před 1945  (Jahr: 1878)
Aktuelle Stand: Zničena zcela - Malé zbytky kamenných základů a strusky.

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.04514 15.36247 Dle mapy.cz. Antonín Žampach 29.3.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Trochu historie.  [Antonín Žampach 29.3.2006]
V roce 1810 založili Řehoř hrabě Razumovský, pán na Rudolci (současný Český Rudolec) s Vincencem Zessnerem ze Spitzenberku na Bolíkovském potoku nad obcí Bolíkov (dnes Dolní Bolíkov) železné hutě. V roce 1819 zde bylo vyrobeno 5.466 centů železa. Pozdější majitelkou byla Marie Stall-Rieseová rozená svobodná paní Hochbergová. Bylo zde šest pecí a pracovalo tady okolo 30 lidí. Železná ruda se dolovala na těchto nalezištích: Jakubov na Jemnicku, Předín a Petrovice u Brtnice a na panství Geras v Rakousku. Na hřbitově v blízkém Cizkrajově stojí litinový kříž vyrobený v těchto železárnách.

 Zeitbilder und Ansichtskarten
Kein Datensatz

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


aktuální informace [zombux 2.9.2007 19:23] | Reagieren
v posledních cca dvou letech se lokalita dost změnila, jednak došlo k odlesnění v důsledku větrné kalamity, jednak shodou nešastných náhod při spalování zbytků kalamity oheň prohořel horní vrstvou zeminy (de facto zhroucených zbytků staveb) a dostal se k zásobám dřevěného uhlí, které následně několik dní hořely.
jak ukazují fotografie na tomto webu, padající stromy zdemolovaly část hamru (dříve tam bylo okno nebo snad dveře), zůstaly jen zdi které nemohly nikam spadnout, napůl zasypaný náhon, a v okolí několik sklepů. severně za cestou vedoucí dál podél potoka jsem si všiml i hrázek po zdech, kdysi nejspíš obydlí dělníků
na přání mohu lokalitu znovu nafotit, bydlím nedaleko. pokud někdo objeví jakékoli podklady týkající se bývalých železáren (nejlépe staré plány), budu za ně rád, toto místo vždy bylo tak trochu tajuplné, jako dětem nám říkali že zde stával klášter :)
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist