EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
[Dalibor Škopán 26.5.2013] 
Praha-Radlice ( stará obec )

Kategorie: Městská část   
Bezirk: Prag
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren - výstavba dopravní komunikace a terminál metra B - Radlická
Untergangsepoche: 1980-1990  (Jahr: 1983)
Aktuelle Stand: Zničena zcela - zůstala stát pouze kaple sv. Jana Nepomuckého

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.05856 14.38928 Přibližný střed. Vlastimil Hromada 28.5.2013  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Chytil.  [Vlastimil Hromada 28.5.2013]

V roce 1929 měly Radlice 3405 téměř výhradně českých obyvatel ve 138 domech.
Byly vedeny jako část Prahy 16.

 Entwicklung der Bewohnerzahl und Häuser
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere

 Links
Toulání podvečerními Radlicemi - album na FCB

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Radlice i ty staré žijí!!! [honzanr 27.5.2013 20:37] | Reagieren
Pro Kristapána, kdože se to tu chce zase zviditelňovat a píše naprosté bláboly??? Čtvr Radlice normálně existuje. Foto je nikoliv z výstavby stanice metra ani jakéhosi dopravního terminálu, ale z doby výstavby nové tramvajové smyčky linky 7 na " zelené louce". Pravdou je, že kaple byla při této stavbě posunuta. A kdyby fofotgraf otočil své ctěné tělo i s fotoaparátem doprava- tedy východu, byly by staré Radlice vidět. Stojí škola i domy.
Re: Radlice i ty staré žijí!!! [Dalibor Škopán 28.5.2013 12:20] | Reagieren
Dobrý den, nedá mi to jinak, než-li reagovat na Vᚠponěkud ostřejší komentář ke starým Radlicím. Měl jsem na mysli pouze historickou část ( v historických análech zmiňovanou již ve 13. století ) a ne zástavbu vzniklou až v průběhu 19. stol. a později, táhnoucí se, jak píšete správně, přibližně východním směrem dolů k Vltavě. Schválně si porovnejte letecký snímek Radlic z r. 1954 na portále kontaminace.cenia.cz a snímky třeba právě na mapy.cz a zjistíte, o čem je diskuse. Pokud máte k dispozici nějaké fotografie historických Radlic ( soudě podle znalosti lokality ), tak je sem umiste. Určitě by to bylo zajímavé porovnání se současností. Možná Vás zmátla ta pohlednice s vyobrazením školní budovy, která stojí dodnes.
Re: Re: Radlice i ty staré žijí!!! [LukᚠF. Fišer 28.5.2013 18:02] | Reagieren
Dobrý den, z Prahy sice nejsem, ale koukl sem na cenii, ale i na císařský otisk, na Radlice (Radlitz) a musím konstatovat, že opravdu z původních Radlic, stojí už jen kaple.... To, že v okolí je jiná mladší zástavba nesoucí jméno Radlice nemění nic na tom, že opravdu ty původní, historické Radlice, již neexistují.
Re: Re: Radlice i ty staré žijí!!! [h.reiter 21.6.2017 10:27] | Reagieren
Pane Škopáne, pokud jste si nevšiml tak tyto webové stránky řeší ZANIKLÉ OBCE po r. 1945 ) v souvislosti s 2.sv. válkou. Sám píšete o zástavbě z 19. stol. Takže Radlice existují nebo neexistují? Odpovězte si sám a myslím, že jak je uvedeno výše, toto vaše zviditelňování není na místě. Doporučuji vám založit si webové stránky, které se budou zabývat problematikou zaniklých sídel třeba ve středověku. Určitě to bude zajímavé a užitečné, ale vaše aktivita právě v lokalitě Radlic a následná reakce je mimo mísu!!!
Re: Re: Re: Radlice i ty staré žijí!!! [Jan Laurin 11.11.2017 22:56] | Reagieren
Pokud vím, tak tyto stránky neřeší jen obce zaniklé v souvislosti s 2. světovou válkou. Na úvodní stránce je filtr podle období zániku obcí, pokrývají tak aktuální století, minulé i ta předchozí.
Je velkou ostudou, co se s Radlicemi stalo a ještě větší ostudou je, že dodnes není umístěna u metra nebo tramvajové zastávky informační tabule, která by pojednávala o původních Radlicích. Většina lidí tak nemá ani tušení, že Radlice vypadaly ještě 40 lety zcela jinak, že tu byl rybník, náves a na místě bývalých gruntů jsou dnes prázdné plochy s parkovacími plochami a sklady firem.
Dovolím si ještě malou připomínku vzhledem příspěvku paní Krčilové. Usedlost č.p. 26, podle které vznikl název Farkáň, byla rovněž zbytečně zbořena. Považuji za velmi chvályhodné, že tato stránka upozorňuje na zánik původních Radlic.
I my jsme Radlice... [Hana Krčilová 4.1.2014 09:09] | Reagieren
Vážený pane Škiopáne,jsem obyvatelka Farkáně, který je součástí katastrálního území Radlice.Není tedy pravda, že Radlice se rozkládají od stanice metra B Radlice směrem k Vltavě. Je dobré vytisknout mapu katastrálního území, kde jsou jasné hranice katastrálního území. Chápu, že jste chtěl hovořit o starých Radlicích, ale měl byste tento fakt zdůraznit! Můžete mně prosím sdělit Vᚠvztah k Radlicím, eventuelně nějaký kontakt na Vás? Děkuji H.Krčilová
Re: I my jsme Radlice... [Zdeněk Pechar 4.1.2014 14:48] | Reagieren
Poznámka k tématu:Pojmenování radlických ulic Na Farkáně (dříve také "na farkané") je odvozeno od hospodářské usedlosti čp. 26, které se říkalo Farkáň nebo také Malá.
Usedlost čp. 26 stávala severně od kaple sv. Jana Nepomuckého nedaleko stanice metra Radlická. V poslední podobě vznikla kolem roku 1850, až do konce si uchovala venkovský ráz, i když zemědělská výroba se zde neprovozovala už od 50. let 20. století. Usedlost tvořily dvě budovy, obytná a stodola, završené sedlovou střechou a spojené branou s vraty a brankou.
Dvůr byl od 70. let v rozvalinách a dnes již neexistuje. Ulice Na Farkáně nesou toto pojmenování od roku 1931.
(citace z: ptejte se knihovny)
je mi 80 let [Emil Homolka 16.6.2017 21:55] | Reagieren
Narodil jsem se pod Farkáněm v usedlosti zvané Amerika která patřila povozníkovi jménem Zvára Jako kluk jsem se chodil dívat na práci kováře pana Zikána skamarádem Béďou Francem,kterého 14 ÚNORA zabila americká bomba.Poraďte mi kde bych se o starých Radlicích dozvěděl víc.
Dotraz na místo narození [Emil Homolka 7.7.2017 09:58] | Reagieren
existují-li nějaké dobové fotografie na osvěžení paměti
Také jsem z Radlic [Daniel Mácha 28.4.2022 13:11] | Reagieren
Dobrý den vážení diskutující, bylo to roku 1973 kdy jsem se narodil na Praze 5 dnes již nežijící mamince Anděle Máchové, která s mým tatínkem Karlem Máchou žili a pracovali právě v té již zmiňované Radlické škole. Staré Radlice si z dětství stále vybavuji. někdy mě táta brával s sebou, když si šel pro pivo do džbánku do staré restaurace. Myslím, že se tam říkalo U Šlajzů. Byla to taková stará usedlost, jakoby statek zhruba někde v těch místech kde je dnes budova banky. Přeci jen jsem byl malý kluk a je to dávno, ale měl jsem tam i kamaráda, nějakého Lojzíka. Jinak bylo fajn bydlet ve škole, žádné přezouvání při vstupu do budovy, tělocvična k dispozici, akorát když jsem udělal průšvih, pantáta školník to věděl ještě ten den. Bylo by fajn, kdybyste někdo ještě vyšoural nějaké další fotky.
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist