EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
› GPS hinzufügen
Umgebung:
Schröderhof 0.4km
Motlův dvůr 0.9km
Jezerní mlýn 1.0km
Frischův mlýn 1.1km
Jezerní myslivna 1.2km
Waffen hamr 1.4km
Jezerní chalupy 1.5km
Storngut 1.6km
Chata u Černého jezera 2.4km
Liedlmühle 2.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Kamil Klusák 29.11.2011] 
Kohlmühle  (Kohlův mlýn)   auch: Koldmühle

Kategorie: Mlýn   (správní obec: Hojsova Stráž)
Bezirk: Klattau
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: Nespecifikováno
Aktuelle Stand: Zničena částečně

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  49.19117 13.21258 GPS - objekt pily Zdeněk Pechar 29.11.2011  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Kein Datensatz

 Zeitbilder und Ansichtskarten
Kein Datensatz

 Gegenwärtige Bilder
Kein Datensatz

 Andere


Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Kohlův (Karlův) mlýn, Karlhanzlhof [P. Velleková 10.10.2012 18:40] | Reagieren
Karlhanslhof, Karlmühl
Velká královácká usedlost Karlhanzlhof stála nad tratí, kousek od elektrárny, kde je dnes skupinka chat. Statek pozemky byl oddělen kolem r. 1698 od usedlosti Karlhof, který se rozkládal výše cestou dnešním lesem směrem na Hojsovku a vlastnil ho Christof Prantl. Tehdy tudy vedla cesta od Karlova mlýna přímo nahoru a napojovala se na hlavní silnici před Hojsovkou. Později postavená železnice přealatuto cestu, stejně tak jako pozemky usedlosti a přestože byl vytvořen pod tratí úzký propustek, byla to velká komplikace v hospodaření.
Usedlost byla v majetku rodiny Brandl (dříve zvaní Prantl), v r. 1749 ji dostal Hans Brandl, podle něhož se také usedlost druhou částí jména jmenovala. V roce 1760 je vlastníkem jeho bratranec Johann Linzmayer. Dále byli majiteli usedlosti vdova Katharina Brandl a její syn Josef Linzmeyer(1799). Pak jeho syn Karl L. (1840), a Karlův syn Karl L.(1872), který byl později starostou Eisenstrassu. Poté předal statek synovi Jakobovi L.(ten měl ženu Annu).
K usedlosti patřil i Karlův mlýn (Karlmühl, Koldmühl), kde bývala i pila. Dvůr i mlýn s tehdy již zbouranou pilou dostal v roce 1933 Peter L. (a jeho žena Therezie) a byl později nucen prodat mlýn Petzoldově továrně v Hamrech (Gustavshall), protože přišel o vodní práva, která byla po staletí v celém údolí předmětem sporů. Ke mlýnu vedl krátký náhon, který ležel severně od koryta Úhlavy. Peter L. hospodařil na horní usedlosti až do odsunu v r.1946. Podle vzpomínek paní, která pamatuje objekt Karlova mlýna, měla tato chalupa dlouhé přesahy střechy se závětřími a květinami, kam v zimě nepadal sníh… Dnes na místě mlýna stojí dvě dvouchaty a je to místo těsně nad koncem elektrárenské přehrady (např. chata pana Malána).
Podle fotografie z knihy Slávy Vaneše ještě v sedmdesátých letech na místě bývalé usedlosti Karlhanzlhof nad tratí stála velká stará stodola, podobná té, jakou ještě dnes mají na farmě u Fialů. Měla kamenné základy a pilíře, na kterých stála tesařská konstrukce pobitá prkny. Střecha byla sedlová s polovalbami. Vedle stodoly stály ještě dva malé domky (chatky?). Dnes tam stojí čtyři chaty z druhé poloviny 20. stol. a pod nimi je asi původní rybníček, který se tady dělával z požárních důvodů.

Chcete ještě něco vědět o této oblasti :-)?
Kohlův mlýn [Kamil Klusák 10.10.2012 19:17] | Reagieren
Zdravím a děkuji za plnohodnotné informace .
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka: