EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Praha - Staré Město - novogotická část radnice (Praha - Staré Město - novogotická část radnice)

Beschreibung: Návrat čs.letců z Velké Británie
Nástup letců před troskami radnice dne 21.8.1945, v této době měli již naši letci československé uniformy. Britské uniformy uchránily zajaté čs.letce před nejhoršími německými represáliemi*, letci je nosili až do 16.7.1945, kdy byli vyňati ze svazku RAF. To samozřejmě mělo své politické, právní a personální důsledky. Letouny čs.perutí nesly pak čs.výsostné znaky a uniformy letců měly jen čs.hodnostní a další označení. Takto se letci vraceli v průběhu srpna 1945 domů. Návrat čs.letců do ČSR v britských uniformách, tak jak bývá zpracován v moderních filmových dílech (Kronika žhavého léta, Zdivočelá země, Tmavomodrý svět atd.) je z historického hlediska nesmysl.
Je celkem málo známou skutečností, že čs.letci ve Velké Británii nejenže chtěli, ale již byli i připraveni vzlétnout povstalecké Praze na pomoc, měli operovat z Američany obsazeného letiště Plzeň-Bory, po technické stránce nebyla akce problémem. Dne 6.5.1945 bylo z 312.čs.stíhací perutě na letišti Manston vyčleněno pod velením S/Ldr Huga Hrbáčka DFC celkem 8 Spitfirů Mk.IX. na něž mechanici urychleně namalovali čs.výsostné znaky, piloti již seděli připoutáni v letounech k odletu do Plzně s tím, že nad Prahou zasáhnou druhý den 7.5., jejich přílet by jistě byl přinejmenším velkou morální podporou pro povstalce. Rozkaz ke vzletu však letci nikdy nedostali....Prostor Prahy byl vyhlášen jako sovětská operační zóna, což západní spojenci respektovali. Nebylo prostě v zájmu sovětského vedení, aby nad Prahou létaly Spitfiry s britskými, nebo československými kokardami. Zvláštní je, že nad Prahu nevyslali ani stroje s rudou hvězdou, nepokusili se shoz zbraní povstalcům apod.

*zpočátku bylo mnoho zajatých českých letců vyslýcháno Gestapem, vězněno a hrozil jim trest smrti. Změnu postoje německých úřadů si však vynutila až důrazná britská pohrůžka odvetnými represáliemi proti německým zajatcům, až poté byli čeští letci přemístěni do běžných zajateckých táborů. Slovenští příslušníci RAF nebyli kupodivu vydáni na Slovensko, ale drženi v německém zajetí celou válku.

Datum: 21.8. 1945

Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 16.9.2008