EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kurschin-Synagoge (Kořen-synagoga)

Beschreibung: Stéla Rivky Rosenbergerové
Hebrejský text na této stéle říká: "P.N., kámen tento je památkou ženy skromné, nepostradatelné, paní Rivky Rosenberger, která odešla do světa svého ve věku 41 let a uložila se k odpočinku dne 19. o šabatu polosvátku Pesach ve městě Plané a byla pohřbena v Kořeni roku 642 podle malého počtu (zemřela tedy v sobotu 19.nisanu 5642 tj.8.4.1882). T.N.C.B.H."
Hebrejský text dále pokračuje: " Po jejím boku ulehly dvě panenské dcerky jejího bratra pana Josefa Rosenbergera , napravo Ester a nalevo Fradl, které zemřely v rozmezí osmi dnů v témže roce."
V roce úmrtí těchto osob byla snad oblast postižena nějakou epidemií.
P.N. první dva hebrejské znaky (čteme zprava Pe Nun) jsou obvyklou úvodní formulí na náhrobcích, zkratka za hebrejská slova Po nitman, tj.Zde je pohřben(a),
T.N.C.B.H. (Tav Nun Cade Bejt He) tzv.tanceva, posledních pět znaků je zkratkou za hebrejská slova Tehi nišmato crura bi-cror ha-chajim tj. Nech je jeho (její) duše vevázána do svazku věčného života. Hebrejské texty na náhrobcích jsou plné zkratek např. písmeno Kaf znamená slovo kavod, tj.vážený pán, znak Mem znamená meret, tedy vážená paní atd.
Židé užívali jak tradiční židovská jména-zde Rivka, tak jejich běžnou formu v občanském životě- zde Therezie.

Překlad hebrejského textu PhDr.Ing.Václav Chvátal


Datum: 2008

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 1.9.2008
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist