EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Wunderbach (Bystrá)

Beschreibung: Wunderbach
Záběr pořídil českokrumlovský mistr fotograf Josef Seidel, když svůj přístroj postavil na příhodném místě v úbočí Klostermannova vrchu nad Rejštejnem. Na zvětšeném výřezu ze Seidelovy původní fotografie lze spatřit kromě západní zástavby Rejštejna nazývanou Schönau ve stráni osamocený, nejvýše položený dům stodůlecké části osady Wunderbach. Zdálky se bělí jeho východní štít. Poté, když zemědělská usedlost rodiny Harantovy stojící opodál wunderbašského mlýna vyhořela, nebyla již obnovena. Harantovi si tedy vystavěli mimo osadu v severním svahu Rothmoosbergu v nadmořské výšce 698 metrů nové obydlí, jež bylo vzdálené 150 metrů jižněji od jejich dřivější usedlosti. Toto nejmladší wunderbašské stavení v roce 1950 ještě stálo celé i se střechou, která prokazatelně již o devět let později chyběla a v obnažených místnostech vzrůstaly stromy a keře. Foto také zachycuje nad domem i pod ním tehdy ještě bezlesé plochy pastvin, polí a luk svažující se do úzkého údolí až k potoku, jenž dal název osadě. Tato oblast je nyní již zcela zarostlá vysokým lesem. Výše směrem k pravému rohu fota se rozprostírá lokalita Staré Hutě - jen její část s čp.32, čp.33 a čp.113 (viz lokalita "Staré Hutě"/správní obec Stodůlky). Při pravém dolejším rohu je trochu vidět koryto Otavy.

Dodatek k té chybějící střeše: Před časem jsem se seznámll s jedním pamětníkem, jehož rodiče osídlili zemědělskou usedlost v Opolenci po vysídlených původních obyvatelích. Jednou jel můj známý (tehdy ještě jako malý kluk) s otcem a povozem po silnici u Rejštejna a zastavilo u nich nákladní auto. Člověk z toho auta žádal otce mého známého, zda by mu tím povozem pomohl převézt střechu z nějakého wunderbašského stavení přes řeku, aby si ji mohl odvézt. Povozník jej zklamal...

Zdá se, že asi nejdříve z wunderbašských stavení zanikla (s pomocí lidskou) Plechingerova usedlost čp.1, která byla nejlépe "na dosah". Tu následovalo do roku 1960 čp.2, čp.4 a výše zmíněný nejnovější dům, který nestál možná ani dvacet roků. O pět let později byly již i ostatní obydlí osady bez střech.

Datum: před 1936

Autor: J.Seidel
Beigetragen: pašerákEingegeben: 19.3.2021

Processing time: 57 msec.
IP address = 18.207.129.175
desktop version