EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Praha Vysočany kolonie Čína a Obecní kolonie (Praha Vysočany kolonie Čína a Obecní kolonie) - Praha Vysočany kolonie Čína a kolonie Za Aero

Beigetragen: Markéta Janečková

Obě nouzové kolonie vznikly ve druhé polovině dvacátých let po obou stranách hranice mezi Vysočany a Hloubětínem v místech mezi dnešní Kolbenovou ulicí a Rokytkou. Obecní kolonie končila a nouzová kolonie Čína začínala tam, kde je dnes odbočka z Kolbenovy k Europa Möbel Kolbenova. V období, kdy v Praze téměř denně pršívalo, se okolí kolonie Čína proměnilo se v hluboké bahno.
Kolonie zvaná Čína (též V Číně či Indočína) postupně vyrůstala od roku 1926. Původně byla postavena většinou z vyřazených železničních vagónů bez podvozků. Ty byly později obezděny, případně zvětšeny a omítnuty. Z železničních vagónů se tak staly poměrně úhledné domky s malými zahrádkami. Zdejší obyvatelé bydleli ve vlastním.
Lidé v sousední od počátku honosnější Obecní kolonii bydleli v obecním. Kolonii tvořily řady jednotných přízemních domků. V každé řadě bylo deset bytů o jedné prostorné místnosti (ojediněle o dvou místnostech) pod uzavřením s půdou, sklepem a malou zahrádkou. Bloky domků dělily ulice nesoucí úřední názvy, které byly dokonce uvedeny v plánu Prahy. Dohromady tu stálo 226 domků. Kolonie Za Aero měla na svou dobu poměrně vyspělou občanskou vybavenost: byly tu čtyři konzumy (obchody s potravinami a smíšeným zbožím), tři hospody, dvě řeznictví, holírna, mateřská školka, hokynářství, dvě trafiky a dva obuvníci.
Obě kolonie nebyly od sebe odděleny, lidé tu měli téměř všechno, co potřebovali k životu. Na větší nákupy se chodilo do Vysočan nebo do Hloubětína. Chyběla jen škola, a tak děti navštěvovaly školu ve Vysočanech nebo v Hloubětíně.

Eingegeben: 1.1.2018Kommentar und weitere Informationen


upřesnění [Bohumil Kuk 3.8.2021 12:48] | Reagieren
Čína nezačínala v místě uvedeném, ale tam začínala (nikoliv končila) Obecní kolonie. Čína začínala směrem k Hloubětínu až za kolonií za mateřskou školkou a jeslemi. Tato chyba se stále opakuje kopírováním stejných článků. Už jsem na tuto chybu několikrát upozorňoval.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   


Processing time: 29 msec.
IP address = 44.211.117.197
desktop version