EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Bildstein (Obrázek) - Historie a současnost místa

Beigetragen: Jiří Kripner

Na západním konci hřbetu poblíž Práchně je ploché travnaté návrší (631 m), na němž od roku 1997 stojí ocelový radiokomunikační stožár. Asi 200 m jihovýchodně od něj je v lese ukrytý nevelký skalní ostroh Obrázek (něm. Bildstein), nazvaný podle obrazu Nejsvětější Trojice, který zde byl kdysi umístěn. Čedičová skála se strmě spadající východní stěnou byla v minulosti oblíbeným výletním místem, protože umožňovala nádherný polokruhový výhled do širokého okolí od Tolštejna přes Luž, Ještěd, Ralsko, Bezděz a Maršovický vrch až k Vlhošti.
Čedičová skála Obrázek, na níž kdysi stávala rozhledna. Již v roce 1884 bylo na přilehlé loučce zřízeno sezónní občerstvení a 2. srpna 1891 zde členové prácheňské sekce Horského spolku pro České Švýcarsko vystavěli novou chatu s pohostinstvím a 6 m vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž. Hojně navštěvované pohostinství, vedené Antonem Rösslerem z Práchně, bylo neustále rozšiřováno a také věž byla později vylepšena a zvýšena o další 4 m, aby byl umožněn kruhový rozhled do všech stran. Na přelomu 19. a 20. století byl ale zdejší hostinec několikrát vypálen a po posledním požáru 18. dubna 1909 se proto občané Práchně rozhodli postavit novou chatu na méně odlehlém vrchu Vyhlídka. Hostinec na Obrázku již obnoven nebyl a na skalním ostrohu zůstala stát jen dřevěná rozhledna, která jako zázrakem zkáze unikla a rozpadla se až několik let po 2. světové válce. Dnes tu z ní zůstaly už jen nepatrné zbytky základů, v jejichž sousedství je dosud patrná lesem zarostlá plošina, na níž stávala restaurace.
Výhledu ze skalního ostrohu brání vzrostlé stromy, ale omezené rozhledy do okolí jsou možné z několika čedičových skalek, vyčnívajících ze severního okraje hřbetu. Také ze silničky, vedoucí po severním úbočí hřbetu z Práchně do Polevska, jsou pěkné výhledy k severozápadu na kopce v okolí Studence i na vzdálenější vrcholky Českosaského Švýcarska.

http://www.luzicke-hory.cz/

Eingegeben: 7.1.2014Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist