EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Pivovar - Olešnice (Pivovar - Olešnice) - Historie

Beigetragen: Fanda Podzimek

Pivovar z roku 1869 byl zařízen na ruční práci a přírodní chlazení, strojní vybavení tu instalovali až v roce 1924, tím byl vlastně zvláštní. Po odsunu původních majitelů po 2. světové válce už nebylo vaření piva obnoveno, zařízení získal pivovar v dobrušce. Pivovar se změnil na garáže zemědělských strojů a sklady státního statku. zchátralé objekty zbourány v říjnu 2004

Stavba nedávno zbouraného pivovaru stála v těsné blízkosti kostela sv. Vavřince. Byla až do roku 1994 nejstarší budovou v Olešnici vůbec. Byla postavena kolem roku 1500. Na jeho stavbu si olešničtí m욝ané vypůjčili od vrchnosti. Ta jim splácení dluhu později odpustila. Jmenovitě Jan z Pernštejna a na Helfenštejně v roce 1540. Za jeho života vznikla podoba hradu Pernštejna, jak ho známe dnes. Ne náhodou kamenné veřeje vstupních dveří do patrové budovy připomínaly ty na hradě. Pivovar také poničil požár v roce 1827. Vyhořely provozní budovy a střecha s horním patrem. Škody se daly napravit, a tak se v Olešnici vařilo pivo až do roku 1882.

Po tomto roce měl v provozních budovách umístěnu svoji výzbroj hasičský sbor, až do doby, kdy dostavěl hasičskou zbrojnici (1957). V podzemí náměstí byla prý v průběhu třicetileté války vybudována sí prostor a chodeb, kam byl ukrýván majetek m욝anů. Klenuté kamenné sklepy pivovaru byly prý součástí tohoto olešnického podzemí.

O zbourání pivovaru se v průběhu minulého století již jednalo. V roce 1913 tomu zabránili právovárečníci, v roce 1943 památkový úřad v Brně. O definitivním konci této budovy bylo rozhodnuto v roce 1993 a v roce 1994 byla zbourána, aby zde byla vystavěna budova spořitelny. Z tohoto záměru sešlo, a tak je po odtěžení terénu v místech budovy pivovaru od roku 1998 parčík s lavičkami a kašnou, novou dominantou náměstí.

Bývalá ledárna pivovaru dnes slouží jako expozice „Muzea strašidel a postav pověstí Olešnicka“.

Eingegeben: 25.8.2013Kommentar und weitere Informationen


pivovar Olešnice [Novotný František 20.1.2015 20:15] | Reagieren
Bohužel barevné fotografie s pivovarem v Olešnici nesouvisí.
pivovar Olešnice [Jiří Válek 10.12.2016 23:04] | Reagieren
První odstavec je blábol a patří k pivovaru Olešnice v Orlických horách
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist