EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Ringhofferovy závody (Ringhofferovy závody ) - Historie a ostatní

Beigetragen: Fanda Podzimek


ringhofferovy závody jakoby prorůstaly urbanistickou struktu rou pražského smíchova. František ringhoffer podnik založil roku 1852 jako továrnu na výrobu železničních vagonů, ale také parních strojů, kotlů, zařízení pro pivovary, mlýny a pily. Proslulost si však získala především kolejovými vozidly, areál se rychle rozrůstal, do sedmdesátých let 19. století tu stály dvě strojírny, kovárny,
kolem 1980
soustružny s kotelnou a strojovnou, montovna vagonů, strojírna pivovarských strojů, slévárna, kotlárna včetně kancelářské budovy, vrátnice, plynárny, vlečky a rezidence ringhofferů. Po roce 1911 při Plzeňské třídě vznikly prostorné širokorozponové haly se strojním vybavením, které sloužilo až do ukončení provozu a převedení vý- roby do zličína v roce 1996 (výroba zde však v podstatě končila již po roce 1992).
v polovině devadesátých let 20. století státní ústav památkové péče podal návrh na zapsání nejhodnotnějších částí areálu do seznamu kulturních památek, obou rezidenčních vil, nejstarší výrobní haly ze čtyřicátých let 19. století, výrobní haly s unikátními stropními konstrukcemi a především částí areálu z doby jeho největšího rozkvětu v prvních desetiletích dvacátého století, včetně historicky cenného zabudovaného strojního vybavení. z navržených objektů byl po ukončeném řízení roku 1996 nakonec zapsán jen zlomek. mimo vilu baronky ringhofferové od architekta osvalda Polívky je dnes jediným pozůstatkem torzo začleněné do fasády obchodního centra nový smíchov.


Eingegeben: 24.8.2013Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka: