EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Holenstein, Hohlenstein (Kamenec) - Kamenec - historie

Beigetragen: Arnošt Rybner

Lesní osada spadající pod správní obec Tři Sekery vzdálené cca 2 kilometry jihovýchodně vzdušnou čarou. Vznik osady se dle ústního podání datuje cca do roku 1745, kdy si zde prý lesní dělník Wutschka postavil s povolením knížete Windischgrätze první stavení. Jméno osady se odvozuje od několika okolních pozoruhodných skalisek (něm. Hohlenstein = Dutý Kámen). Obyvatelé se živili především jako lesní dělníci, drobnou dřevovýrobou, sezónní prací v Mariánských Lázních a sběrem lesních plodů. V osadě byly dva obchůdky se smíšeným zbožím a dvě hospody. Škola byla nejprve ve Třech Sekerách, později se vyučovalo přímo v Kamenci (putovní škola).
Mezi lety 1948 a 1949 byla prý v blízkosti Kamence příslušníky StB provozována „falešná česko – německá hranice“.
Český název Kamenec je až poválečný (r. 1947) a byl zaveden vyhláškou ministra vnitra č. 723/1947 Ú.l. o stanovení nových úředních názvů míst. Do té doby se užívalo označení Holštejn.

Použitá lit.: Tři Sekery v historii a dnes, Zdeněk Buchtele, Richard Švandrlík, Mariánské Lázně 2006


Eingegeben: 12.6.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka: