EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Lohhäuser (Slatiny) - Mlýn č.p. 17 - historie

Beigetragen: Arnošt Rybner

Mlýn v Lohhäuseru (Lochmühle) - bývalé č.p. 17 nechal v roce 1838 postavit kníže Windischgrätz – majitel tachovského panství. Budova stávala při samé státní hranici (ve vzdálenosti asi 10 metrů od ní). Až do roku 1884 sloužil též jako pila a hospoda. Při jedné ze zábav v roce 1884 však došlo k požáru, jehož následkem mlýn vyhořel. K obnově došlo za dva roky v r. 1886 o což se zasloužil Fridrich Huber (1861-1940), který se oženil s dcerou místního mlynáře Theresií Lanzendörferovou. Kromě vlastního provozu mlýna se zde též předtavovala hornina dodávaná místní sklářské huti, která v Lohhäuseru existovala až do roku 1888. K definitivnímu zániku mlýna došlo při druhém požáru 31.8.1947. Traduje se (ale jednoznačné důkazy chybějí), že mlýn zapálil jeho poslední odsunutý majitel, který prý z německého území vhodil do mlýna zápalnou lahev.
V současné době jsou patrné pouze zbytky zdiva a dlouhý mlýnský náhon. Několik metrů od trosek stojí obnovený pomník, připomínající tragickou smrt mlynářského synka, vybudovaný v roce 1868.

(použitá lit. Lohhäuser - příběh zaniklé vesnice, R. Švandrlík, Z. Buchtele)

Eingegeben: 8.6.2007Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 78 do následujícího políčka: