EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Deffernik (Debrník) - Zámek

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Zaniklý zámek v obci, která stávala asi kilometr jižně od Železné Rudy. Původně zde bývala skelná hu patřící k sousednímu statku Železná Ruda, kterou koupil roku 1776 včetně okolních pozemků s lesy Jan Jiří Hafenbrädel a roku 1785 ji odkázal své dceři Marii Alžbětě. Po Hafenbrädlech patřil Debrník od roku 1828 rodině Ábelů, po několika dalších majitelích získal statek roku 1852 Jan Antonín Ziegler. Později se jeho majitelé opět několikrát vystřídali, po roce 1945 připadl státu. Debrnický zámek založila roku 1779, jak dokládal nápis nad vchodem do kaple, Marie Alžběta Hafenbrädlová(po ní název osady Alžbětín, dcera Jana Jiřího). Tvořila jej obdélná patrová budova krytá mansardovou střechou, v jejímž užším, severním průčelí byl patrový nástavec s arkýřem zakončeným osmibokou věžičkou s cibulovitou bání. Přízemí budovy dělila střední chodba na trojtrakt. V jeho severovýchodní části se rozkládala pětice místností se schodištěm do patra, v severozápadní části byla umístěna kaple Blahoslavené Panny Marie, jejíž obdélná loď byla sklenuta valenou klenbou s lunetami. Debrnický zámek sloužil po roce 1945 různým účelům. Jeho využití bylo limitováno skutečností, že ležel v hraničním pásmu. To se mu nakonec stalo osudným. Nepomohlo mu ani ocenění uměnovědců, podle nichž to byla jedna z mála dochovaných budov, připomínajících světoznámé sklářství, které se v bývalém Královském Hvozdu rozvíjelo od konce 15. do začátku 20. století". Přestože byl zachován v relativně dobrém stavu,jednotky pohraniční stráže ho na podzim 1989 bez milosti zlikvidovaly. V místech, kde stával, je dnes prázdné místo.
(dle Úlovce)
V l. 1744-1889 zde byla zrcadlová hu, na kraji lesa stála Velká jedle, poblíž hospoda, kde se hráli kuželky a střelnice, údolí potoka Debrník vytváří při státní hranici hluboký kaňon s peřejemi a vodopády.


Eingegeben: 20.1.2007Kommentar und weitere Informationen


Debrník [Petr 8.4.2007 13:48] | Reagieren
Prožil jsem zde rok 1983 jako záklaďák a kaple byla ve spodní části přeměněna na PVS(politickovýchovná světnice).V patře nad PVS byl pokoj myslím pro celou četu,takže kaple asi musela být na výšku přehrazena.V přízemí vlevo za vchodem byla zbrojírna,místnost operačního důstojníka a kanceláře.Vpravo jídelna,místnost pro poplachovou hlídku a skupinu překrytí,koupelna a toalety(na úrovni středověku)a schody do sklepa,který byl neustále zatopený,takže pro uhlí se chodilo v gumákách od atomobleku a schody do patra kde byly pokoje pro mužstvo.Ještě o patro výš na půdě byly šatny se skříňkami a učebna.
Re: Debrník [Mirek 18.12.2016 19:20] | Reagieren
Byl jsem tam 82-84.Nikdy na to nezapomenu.
Re: Re: Debrník [Petr Bulíček 18.12.2016 20:40] | Reagieren
Zdravím Mirka z Debrníku,pokud to byl ročník 82-84,mohli bychom se znát...?Prosím ozvi se mi na mail dohc@atlas.cz
Vzpomínky jsou jako živé.
Zámek Debrník [František Lauro 21.8.2012 09:49] | Reagieren
Ja som prežil na Debrníku cca 4 zimné mesiace r. 1959-1960. Všetko súhlasí, čo napísal Petr stým rozdielom, že kaplnka vtedy ešte bola neporušená a slúžila ako telocvičňa, vybavená skromným telocvičným náradím a pingpongovým stolom, PVS bola na poschodí, vpravo posledná miestnos. Pre mňa dôverne známa pivnica bola suchá a boli ešte badatežne stopy do vchodu do tkzv.tunela, čo malo vies do bavorského Eisensteinu. Bolo to všetko v dobe, keď na Debrníku kražoval velitež roty nadporučík Čonka, zanietený mizantrop.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka: