EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Klein Straupitz (Stroupeček) - Historie obce Stroupeček

Beigetragen: Ondřej Vonka

Stroupeček, německy Klein Straupitz, leží přibližně 0,6 km na SZ od Stroupče. I o něm je první známá zpráva z roku 1291, kdy král Václav povrdil waldsasskému klášteru cisterciáků vlastnictví dvou lokalit "Strupch": Wenceslaus rex (monio Waldsas) duas villas Strupch (emtas a civibus Sacensibus confirmat).

Stroupeček byl v podstatě vždy jen osamocený zámeček se dvorem a dokladů k němu se dochovalo jen minimálně.Kolem roku 1405 patříval ke statku Přívlaky.
V 16. století - až do roku 1598 k Sedčicím. Z roku 1598
je v deskách zemských zápis o prodeji dvoru "Maly Straupecz" i s ovčínem Novému Sedlu. Další držení Stroupečku je nejasné. Teprve zpráva z roku 1728 hovoří
o Karlu Pottpuschovi z Pottpusch,který koupil Stroupeček i Přívlaky a připojil je ke svému Novému Sedlu. Zemřel mladý, majetek zdědila jeho matka Marie Klára, rozená Kulhánková z Klaudenštejna a ta roku 1754 odkázala Stroupeček spolu s Chudeřínem a Novým Sedlem svému synovci Karlu Adolfu Kulhánkovi. Na začátku 19. století patřil Stroupeček opět k Přívlakům.

Děti ze Stroupečku chodily až do roku 1893 do školy do Nového Sedla, teprve pak začaly docházet do školy do Stroupče.

Chytilův místopis popisuje Stroupeček jako samotu, patřící k obci Stroupeč, která vše potřebné má v Hořeticích, jen zdravotnické služby a četníky Žatci. Podle současných katastrálních plánů však Stroupeček leží na katastru Přívlak.

V době, kdy se po válce chmel v okolí pěstoval podstatně více, bydlívali zde brigádníci, přijíždějící sem za prací na chmelnicích. Ještě v polovině 90. let byl zámek v dobrém stavu. V jeho okolí se dají nalézt zbytky dalších budov.
Počátkem 21. století se zámek začal rozpadat a místní obyvatelé pomalu odváželi vše co se dalo. Jeho definitivní konec přišel 10.12.2003, kdy hlavní budovu zámku zachvátil požár, který jí celou zničil, zbyly jen obvodové zdi a několik vnitřních příček. Poté několik let ještě chátrala a bořila se, až byla letos v létě (2006) zbořena. Nyní se zde nachází jen polorozpadlá vedlejší budova zámku a za ní velká sklepní místnost. Severněji od zbytku zámku je možné nalézt další zbytky (většinou základy) různých dříve zbořených budov.

V těsné blízkosti je skupina památných stromů - 11 dubů l etních a jeden jilm habrolistý. Nejmohutnější dub je 500 let starý a působí velmi impozantně.


Eingegeben: 8.12.2006Kommentar und weitere Informationen


Zdroj [Ondřej Vonka 8.12.2006 11:17] | Reagieren
http://www.obeczizelice.cz/
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   


Processing time: 25 msec.
IP address = 3.239.9.151
desktop version