PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chomutov-synagoga (Komotau-Synagoge)

Popis: Chomutov-židovský hřbitov před likvidací
Snímek zachycuje obřadní síň s márnicí, stávala zřejmě hned vedle vchodu na hřbitov.
Židovské pohřební rituály nedovolují ponechat tělo zemřelého v domě smutku, v márnici připravovali členové pohřebního spolku (Chevra kadiša) tělo zemřelého k pohřbu, bděli u něj a odříkávali modlitby za zemřelé (kadiš), bylo zde prováděno rituální omytí zemřelého (tahara). Židovský pohřeb i sebebohatšího člena obce býval celkem prostý, zemřelý byl oblečen v bílém rubáši, uložen do obyčejné borové rakve, šperky a květiny nejsou povoleny, zřejmě právě proto, aby vykradači hrobů nepřemístili ostatky, což je hrubé porušení zásad judaizmu. Do rakve se přidává symbolicky hrst zeminy Erec Jisrael (země Izraelské), symbolizovala se tak touha po návratu do země předků, tak jak zpívají Židé v písni Hatikvah (hebr.Naděje, dnes hymna státu Izrael:

Tak dlouho, tak hluboko v srdci
duše Žida touží
a směrem k východu
oko hledí k Siónu
Naše naděje se ještě neztratila
ta naděje dvou tisíc let -
být svobodným lidem v naší zemi
v té zemi Siónu a Jeruzaléma.


Datum: před 1986

Autor: Židovské Muzeum Praha, s laskavým svolením PhDr.J.Fiedlera
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 14.11.2008


Popis: Dnešní úprava bývalého židovského hřbitova
Hexagram zhotovený před pamětní deskou není vidět pro nános spadaného listí.

El male rachamim, šochen bameromim, hamce menucha nechona tachat kanfej hašechima. Bema´alot kedošim uthorim, kezohar harakija mazhirim et nišmot hanichbadim veha´ahuvim šehalchu le´olamam. Ana ba´al harachamim, hastirem beseter kenafecha le´olamim, ucror bicror hachajim et nišmatam. Adonaj hu nachalatam vejanuchu vešalom al miškavam. Venomar amen.
Bože plný soucitu, jenž přebýváš na výsostech, připrav vhodné místo k odpočinku pod křídly Tvé přítomnosti, na stupních, jež náležejí svatým a čistým. Ti jako nebeská záře osvěcují duše ctěných a milovaných, kteří odešli do svého světa. Prosím Tebe, jenž vládneš soucitem, skryj je navěky v náruči svých křídel a jejich duše připoj do svazku živých. Hospodin je jejich dědictvím, kéž v pokoji spočinou na svém lůžku. Amen.
výňatek z modlitby za zesnulé (kadiš)
Datum: 2007

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 14.11.2008


VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist