PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Podolí - cementárna (Podolí - cementárna)

Popis: Cementárna Podolí

Cementárna Podolí

Podolská cementárna se nacházela v Praze–Podolí. Byla využívána od roku 1871, kdy byla uvedena do provozu firmou Ferdinand Barta a spol. (Ferdinand Barta a Comp.) založenou v roce 1868.

Stavba cementárny v Podolí (na předměstí Prahy) byla zahájena v roce 1870 a do provozu byla uvedena v roce 1871.[ Cementárna disponovala periodickými šachtovými pecemi a jako pohon se používal parní stroj o výkonu 30 koňských sil. Pro zajištění dostatku vstupní suroviny (vápence) si v roce 1872 firma pronajala na delší dobu branické vápencové lomy. Od roku 1873 se firma stala akciovou společností a přešla do majetku České akciové společnosti k užitkování staviva, která byla záhy přejmenována na Českou akciovou společnost k vyrábění a zužitkování staviva.

Hlavním sortimentem podolské cementárny byl nejen cement, ale i hydraulické vápno, které se vyrábělo v kruhových pecích (dvě pece v provozu v Braníku; jedna pec v provozu v Podolí). Výroba cementu se odehrávala v šachtových pecích. Ty byly v roce 1884 (po více než 10 letech provozu) zrekonstruovány a zmodernizovány.

V roce 1893 byla jedna z šachtových pecí přestavěna na periodickou pec soustavy Hauenschild s hladkými stěnami.

Polovina 20. let 20. století znamenala změnu charakteristické siluety podolské cementárny tím, že při rekonstrukci celého závodu došlo nejen ke zbourání kruhové vápenky, ale i osmi šachtových pecí a tří šachtových pecí soustavy Liban. Bylo investováno do vybudování otáčivých roštů pro kontinuální vyprazdňování cementářských šachtových pecí. Vyrobený slínek byl ukládán do nového skladiště a nákladní lanová dráha spojila závod s lomy v Podolí.

Třicátá léta 20. století postupně znamenala konec podolské cementárny. K následkům požáru přidala i nastupující hospodářská krize V blízkém okolí cementárny se rozrůstala bytová výstavba a sílil tlak na čistotu životního prostředí;

Odbyt očekávaný v roce 1940 mohl koncern (Králodvorská cementárna) pokrýt výrobou v Králově Dvoře a tak jej výpadek podolské cementárny nemohl ohrozit. Na podzim roku 1941 byl provoz v Podolí zastaven a nebyl obnoven.

(zkráceno z Wikipedie)


Datum:

Autor: JT koláž
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 25.6.2022