PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - firma Iron Radio (Brno - firma Iron Radio)

Popis: rozdělení zesilovačů

Zesilovač se používá ke zvýšení amplitudy signálu bez změny dalších parametrů tvaru vlny, jako je frekvence nebo tvar vlny. Zesilovače jsou jedním z nejčastěji používaných obvodů v elektronice a vykonávají řadu funkcí v mnoha elektronických systémech .
Zesilovač signálu v podstatě nazývaný zesilovač napětí převádí malé vstupní napětí na velké vstupní napětí. Jedná se o elektronické zařízení, které zvyšuje výkon signálu. Množství zesílení poskytované zesilovačem se měří pomocí jeho zisku. Poměr výstupního napětí, proudu nebo výkonu ke vstupu dává zesílení zesílení. Zesílení je zásadní pro elektroniku a zesilovač používaný v téměř elektronickém vybavení. Zesilovače lze rozdělit do širokých kategorií. Zesilovač výkonu a operační zesilovače jsou jen některé příklady.

"U" napěťové zesilovače
---------------------------

Napěťové zesilovače se využívají spíše v jiných elektronických systémech než rozhlasový přijímač. Sice zde dochází k zesílení signálu - ale spíš než k zesilování se napěťové zesilovače například jako logický prvek - třeba ve výpočetní technice.
Typickými napěťovými zesilovači jsou například komparační (porovnávací) zesilovače - kde se srovnává třeba vstupní proměnné napětí s referenčním konstantním napětím.

Napěťové zesilovače zase často bývají součástí zesilovačů operačních.

Hlavním cílem napěťového zesilovače je zvýšit amplitudu tvaru výstupního napětí větší než amplituda tvaru vstupního napětí, ačkoli amplituda výstupního proudu může být větší nebo menší než amplituda vstupního proudu.

"I" proudové zesilovače
------------------------
Hlavním cílem proudového zesilovače je zvýšit amplitudu tvaru výstupního proudu větší než amplitudu tvaru vstupního proudu, ačkoli amplituda výstupního napětí může být větší nebo menší než amplituda vstupního napětí, tato změna je pro účel zesilovače určený.

"I - VF" proudové zesilovače vysokofrekvenční
------------------------------------------

Základní součástí vysokofrekvenčních zesilovačů je obvykle resonanční obvod. VF zesilovače jsou určeny spíše k úpravě signálu (například) vysokých frekvencí - než k zesílení zvuku. K zesílení zvuku - což je pravděpodobně obecně vnímaná základní funkce zesilovačů jsou určeny nízkofrekvenční zesilovače.

"I-NF" proudové zesilovače nízkofrekvenční
------------------------------------------
Určené k zesilováni zvuku - zpravidla na konci řetězce součástí rádiopřijímače - před reproduktorem. Základní součástí je obvykle tranzistor - u dřívějších přijímačů se uplatňovala především elektronka - trioda.

"I-P" (proudové)výkonné zesilovače
-----------------------
Ve výkonovém zesilovači je součin napětí a proudu na výstupu větší než součin napětí a proudu na vstupu.

Výkonové zesilovače mohou spolu s řídícím předzesilovačem tvořit například samostatný komponent u audiověží - tedy audiozesilovač.


Datum:

Autor: koláž JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 27.4.2021
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist