PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bystrá (Wunderbach)

Popis: Wunderbach
Záběr pořídil českokrumlovský mistr fotograf Josef Seidel, když svůj přístroj postavil na příhodném místě v úbočí Klostermannova vrchu nad Rejštejnem. Na zvětšeném výřezu Seidelovy původní fotografie lze spatřit kromě západní zástavby Rejštejna nazývané Schönau ve stráni osamocený, nejvýše položený dům stodůlecké části osady Wunderbach. Zdálky se bělí jeho východní štít. Poté, když zemědělská usedlost rodiny Harantovy čp.29 stojící opodál wunderbašského mlýna vyhořela, nebyla již obnovena. Harantovi si tedy vystavěli mimo osadu v severním svahu Rothmoosbergu v nadmořské výšce 698 metrů nové obydlí, jež bylo vzdálené 150 metrů jižněji od jejich dřivější usedlosti. Toto nejmladší wunderbašské stavení v roce 1950 ještě stálo celé i se střechou, která prokazatelně již o devět let později chyběla a v obnažených místnostech vzrůstaly stromy a keře. Současný stav místa domu je na obr. č. 12, 13, 17, 18. Foto také zachycuje nad domem i pod ním tehdy ještě bezlesé plochy pastvin, polí a luk svažující se do úzkého údolí až k potoku, jenž dal název osadě. Tato oblast je nyní již zcela zarostlá vysokým lesem. Výše směrem k pravému rohu fota se rozprostírá lokalita Staré Hutě - jen její část s čp.32, čp.33 a čp.113 (viz lokalita "Staré Hutě"/správní obec Stodůlky). Při pravém dolejším rohu je trochu vidět koryto Otavy.

Dodatek k té chybějící střeše: Před časem jsem se seznámil s jedním pamětníkem, jehož rodiče osídlili zemědělskou usedlost v Opolenci po vysídlených původních obyvatelích. Jednou jel můj známý (tehdy ještě jako malý kluk) s otcem a povozem po silnici u Rejštejna a zastavilo u nich nákladní auto. Člověk z toho auta žádal otce mého známého, zda by mu tím povozem pomohl odvézt střechu z nějakého wunderbašského stavení a dále brodem přes řeku, aby si ji mohl odvézt. Povozník jej zklamal...

Když nepočítám vyhořelou usedost čp.29, tak nejdříve z poválečně opuštěných wunderbašských stavení zanikla (s pomocí lidskou) Plechingerova usedlost čp.1, která byla nejlépe "na dosah". Tu následovalo do roku 1960 čp.2, čp.4 a výše zmíněný nejnovější dům, který nestál možná ani třicet let. K roku 1964 byla bez střech již všechna obydlí této malé, příkrými svahy sevřené osady, tak málo zahřívané slunečními paprsky.

Datum: před 1936

Autor: J.Seidel
Přispěl: pašerák



Vloženo: 19.3.2021





Processing time: 14 msec.
IP address = 18.97.14.84
desktop version