PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kindermannova škola (Kindermannova škola) - Kindermannova škola

Přispěl: 1

Vzdělání v Kaplici má mnohasetletou tradici, která sahá až do 16. století, kdy se objevuje první nepřímá zmínka o existenci individuální české školy v Kaplici. Vyučování zajišťoval především místní kněz, jenž vzdělával žáky zejména v náboženství, čtení, psaní a počítání.

Vyučování v českém jazyce si kaplická farní škola zachovala až do roku 1620, kdy bylo vyučování přerušeno počínající třicetiletou válkou. Dochované zprávy po bitvě na Bílé hoře již hovoří o vzdělávání již jen v německém jazyce v jednotřídní škole „o jedné světnici v domě, který má dnes číslo popisné 119.“  K návratu češtiny do školních lavic dochází až o více než sto let později, kdy v rámci tereziánských reforem opětovně zavedli české vyučování Ignác Taton a Kašpar Winter. Ti také položili základy vedoucí k nejslavnější epoše školství na Kaplicku v poslední čtvrtině 18. století, jehož symbolem se stal zdejší farář a tereziánský školský reformátor Ferdinand Kindermann.

Pod jeho vedením se místní škola stala velmi brzo tzv. školou vzorovou, ve které se uplatňovaly nejnovější pedagogické metody vycházející mj. již z poznatků evropského reformátora Jana Amose Komenského. Budova vzorové školy byla díky své vynikající pověsti opravena na náklady hraběte Buquoye a výuka mohla být dále rozšiřována o hudbu, ruční práce a základy ovocnářství a zelinářství. Díky těmto skutečnostem začaly navštěvovat školu také děti ze vzdálenějších vesnic. Vzorová škola přitahovala také mnoho učitelů z celých Čech do Kaplice studovat nové metody výuky. Kindermann vyzdvihoval v tomto směru zejména učitelstvo z Krumlova. Během jeho působení probíhala výuka v češtině i v němčině. Škola získala přízvisko "vysoká škola lidu" nebo "Kindermannova škola". Ferdinand Kindermann se kaplické farnosti a škole věnoval od roku 1771 do roku 1774. Za své úspěchy v oblasti venkovského vzdělávání byl v roce 1777 nobilitován, nadále se psal jako Ritter von Schulstein. 

Škola byla při Kindermannově nástupu ve špatném stavebním stavu. Patron školy hrabě Buquoy ji nechal na popud Kindermanna opravit. Stejně tak byl obohacen mobiliář školy. Farní škola v této budově fungovala do roku 1810, kdy byl pro školní účely adaptován dům na náměstí (Kostelní č.p. 123). V té době se z původní školní budovy stává městský špitál a později chudobinec.

Kvůli špatnému stavu budovy městská rada rozhodla v roce 1926 o demolici stavby. Tato se konala od 6.4. do září 1926. Po jejím odstranění měl vzniknout park, který je na místě dodnes (2021). Na místě stržené budovy se v současné době (2021) nachází pomník s pamětní deskou připomínající umístění slavné školy.

Vzrůstajícímu počtu žáků však přestávala vyhovovat stávající budova školy, avšak na trvalejší řešení si Kapličtí museli počkat až do roku 1862, kdy byla postavena nová škola nedaleko kostela čítající 5 učeben, jeden učitelský kabinet i byt správce.

Vloženo: 3.11.2021Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka: