PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Girglův Dvůr (Girglhof) - historie

Přispěl: Jan Popelík

Girglhof (Jiříkův dvůr) byl jeden z nejstarších a také největších železnorudských selských dvorců vůbec. V roce 1686 prapředek pozdějších držitelů Michael Schreiner blízko dnešní Železné Rudy klučil les a na klopotně vydobyté půdě zbudoval rozlehlý statek, brzy známý všude po Šumavě i mimo ni. Jméno Girglhof má nejspíš svůj původ v tom, že Michael Schreiner měl tři syny, jejichž křestní jméno znělo u všech shodně Jiří. Pozemky selského dvorce dosahovaly kdysi až nahoru k Čertovu jezeru, které ještě z poloviny patřilo k dvorci. Odtud také jeho označení „Girglsee“, jak se mělo podle starých záznamů Čertovo jezero kdysi nazývat. I krásná kaple, zasvěcená sv. Antonínovi patřila ke Girglhofu. Starý Girglhof, stavěný převážně ze dřeva, padl roku 1877 za oběť požáru, který způsobila jiskra, zalétlá sem od lokomotivy z blízké železniční trati. Na jeho místě byla pak zbudována velká zděná budova, svítící dodnes do daleka bílou omítkou. Příjmení Fuchs se na statek dostalo před více než 200 lety, když jeden ze Schreinerů, který zemřel mlád, nezanechal po sobě syna a dědičkou dvorce se tak stala jediná dcera. Ta se provdala za obchodníka Josefa Fuchse, který byl později po mnoho let železnorudským starostou.
Od hostince ve dvorci vedla lesní cesta k Čertovu jezeru (chodí se po ní dodnes). Posledními majiteli z rodu Schreinerů a Fuchsů byli Anton a Adolfine Fuchsovi, mezitím zesnulí v bavorském Nabburgu. Počátkem druhé světové války v roce 1939 musel být dvorec ještě prodán. Jako kupec se našel Karl Kohlmayer z Kötztingu, který se ovšem z nabytého majetku dlouho netěšil, poněvadž byl v roce 1945 vyvlastněn a nakonec i odsunut. Na Girglhofu se po odsunu německého obyvatelstva nacházel posléze družstevní kravín a dvorec přešel do vlastnictví Státního statku Dešenice. Na památku Girglhofu bylo roku 1962 ještě v dobách železné opony na krásné horské louce Rukowitz Schachten pod bavorským Velkým Falkensteinem vztyčeno mohutné umrlčí prkno z dubového dřeva, zdobené rukou mistrů řezbářů z dílny Edmunda Bauera z nedalekého Zwieselu pod mottem „blízko, a přesto daleko“. Girglhof je totiž odtud na dohled.

zdroj: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:kPvVb-rTx2gJ:m.taggmanager.cz/2539+&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Vloženo: 20.2.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist