PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svinná (Swina) - Historie obce

Přispěl: pašerák

Svinná spadala farou,poštou,školou i četnickou stanicí pod Javornou (Seewiesen).Do roku 1938 patřila Svinná k politickému a soudnímu okresu Sušice.Mezi roky 1938 - 1945 to byla nejmenší osada v kašperskohorském okresu se 120 obyvateli-z toho jedna česká rodina.Rozloha osady byla 350 ha-z toho samotný statek Schmerler čp.19 vlastnil 270 ha (200 ha lesa).
Druhá největší zemědělská usedlost Sauhof čp.1,měla rozlohu 66 ha.Všechny ostatní zemědělské provozy měly jen 3 až 19 ha.Poněvadž se v místě vyskytoval velmi dobrý vápenec,statek Schmerler (německá protestantská rodina) provozoval výrobu vápna.Nejprve s malými spalovacími komorami a topeništěm na dřevo,později s velkou kruhovou pecí vytápěnou uhlím.Uhlí bylo nutné dopravit koňským potahem z nejbližší železniční stanice Běšiny (trasa Klatovy-Sušice).Dodávky vápna směřovaly do Bavorska.Krátce před 1.světovou válkou byla v Sušici postavena také vápenka,se kterou Svinná nemohla udržet krok a proto byla kruhová pec zavřena.Výroba vápna byla pak opět provozována v malých spalovacích komorách s vytápěním dřevem.
Saubach,na jehož březích byly pískové a štěrkové hromady po bývalé těžbě zlata,sloužil třem menším provozům jako pohon pro výrobu šindelů.V osadě byl i hostinec s prodejem tabáku.
Začátkem května 1945 byl švagr majitele statku Paula Schmerlera a bývalý hejtman Eduard Nowotny,který pocházel z Annína,unesen a zavražděn českými partyzány u Velhartic.
(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern)

Vloženo: 10.6.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist