PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Podlesí-Malá Morava (Grumberg-Klein Mohrau) - Moravská hraniční dráha

Přispěl: Jiří Hemmer

Budova Moravské hraniční dráhy byla postavena v roce 1874 společně s výstavbou spojnice Rakouské severozápadní dráhy
do Mezilesí v Kladsku a dále do Vratislavi ve Slezsku. Úsek Moravské hraniční z Lichkova do Hanušovic, Šumperka a Zábřehu na Moravě byl doplněn výstavbou trati do Mikulovic, Vidnavy a Bernartic u Javorníka /dále pokračování do Slezska/ v roce 1888 a vedlejší tratí z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem 1905. Původní název zněl Grumberg-Klein Mohrau, tedy Podlesí-Malá Morava, ale prakticky leží v katastru obce Vysoký Potok. Kvůli přibližně 2 km vzdálenostem od obcí /Podlesí, Malá Morava, Vysoký Potok, Valbeřice, Křivá Voda a Vojtíškov/ nebyla frekvence příliš silná, ale spojením financí ze jmenovaných obcí by se opravit dala. Blízko nádraží ale stála odedávna pila, která zpracovávala dřevo z okolních bohatých lesů. Nádraží bylo ještě v 90 letech obsazeno výpravčím a jeho stav byl jak vidno z obrázku uspokojivý. Jelikož se jedná o málo frekventovanou trať bylo rozhodnuto zrušit stálé obsazení stanice.
To se podepsalo na stavu budovy, která byla nakonec místo opravy stržena. Vzhledem k tomu, že oblast je po odsunu velmi řídce osídlena a spousta menších osad v okolí zanikla nebo se počet stálých obyvatel silně redukoval a v místě je jenom velmi málo pracovních příležitostí, považuji rozhodnutí za krátkozraké.

Vloženo: 9.10.2017Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka: