PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Králův dvůr (Králův dvůr) - Hrady Václava IV.

Přispěl: Jan Tomášek

Malebné a romantické zříceniny hradů Václava IV. přitahovaly a přitahují každého, koho tato tématika jenom trochu oslovuje. Nejenom historiky a umělce.

Přesto, že počet postavených hradů je téměř jen poloviční jako u Karla IV., kvalitou bydlení a výtvarným provedením těchto sídel Václav IV. svého otce, který v sobě ještě měl cosi z rytířství 13. století, výrazně překonal. A to i přesto – nebo možná právě pro to, že Václav nebývá ani zdaleka považován za tak schopného panovníka jako jeho otec Karel.

Možná právě přehnané ambice, které na Václava kladl jeho otec, měly za následek, že jeho syn našel zálibu ve zcela jiném životním stylu. Možná méně ctižádostivý – zato však s velkým potěšením se věnoval tomu, čemu dnes říkáme aktivní odpočinek. Lov a družné pijatiky se svými kumpány, stejně jako vřelý vztah k módě a módnosti a všemožnému zkrášlování našly svůj vnější výraz i v architektuře jeho sídel.

Kdo ví. Možná to byla právě jistá přesycenost pompou a monumentalitou, ale i určitým chladem sídel svého otce, která měla za následek, že Václav lnul spíše k sídlům sice menším, či komornějším – za to pohodlnějším a možno říci i příjemnějším.

Hrady Václava IV. a stavby jeho dvorského okruhu představují neobyčejně zajímavý soubor staveb s velmi vysokou výtvarnou úrovní, která výrazně převyšovala dobový průměr a to jak v Čechách, tak i v okolních zemích, což bylo logicky dáno postavením stavebníka. Klidná doba, která nastala po nastoupení lucemburské dynastie na český trůn, vrcholila právě v době, kdy se vlády ujal Václav IV., což způsobilo to, že hradní architektura rozvíjela především obytné a reprezentativní složky hradu a to zcela na úkor obranyschopnosti.

Nejoblíbenější Václavovy hrady byly ty v královském loveckém hvozdu – zejména Žebrák a Točník. Podobným způsobem ale řešil Václav i pobyt ve Městech Pražských – zde nechal vybudovat dva městské hrady – Králův dvůr a Zderaz. Z obou do dnešních nezůstalo vůbec nic. Zachovaly se však dominanty v jejich bezprostředním sousedství – které obraz těchto hradů či tvrzí dotvářely a to Prašná brána u někdejšího Králova dvora a kostel Sv. Václava na Zderaze.

(částečně využito stejnojmenné knihy Františka Záruby)

Vloženo: 9.7.2017Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist