PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Břeclav - střed města (Lundenburg - stadtmitte) - Socialistická přestavba Břeclavi

Přispěl: Jan Tomášek

V období socialismu byly v Břeclavi vybudovány rozsáhlé kapacity těžkého průmyslu, došlo k radikální přestavbě náměstí, rozrušující neúměrnými hmotami někdejší sevřenost prostoru. Od 60. let byly asanovány a přestavovány rozsáhlé plochy původní zástavby (sídliště U Jánského dvora, ulice Jana Palacha, sídliště Slovácká, areál Domu kultury a Domu školství).

Břeclav doplatila na to, že se vládnoucí vrstva rozhodla, že rozvoj města provede radikálním řezem. Nechala zbourat starou zástavbu, postavit dvanácti patrové paneláky, monumentální Dům kultury a sídlo okresního výboru vládnoucí strany. Co nebylo dostatečně na očích, to nechali dlouhá léta chátrat. Razantní socialistické pojetí přineslo městu zvýšení počtu obyvatel, kteří sem přicházeli vyřešit svoji bytovou otázku, ale vzalo městu jeho charakteristickou tvář.

Architektonický obraz města byl v období socialismu zcela rozrušen a ztratil památkový charakter.

(výběr z internetu)


Vloženo: 1.12.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist