PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Myslkovice - synagoga (Myslkovice - synagoga) - Židovská sídla v Jižních Čechách

Přispěl: Jan Tomášek


Pro jihočeská židovská sídla od 16. do 18. se stal příznačný jejich venkovský charakter, přičemž tato situace byla odlišná kupříkladu od Moravy, kde Židé po zákazu pobytu v královských městech našli útočiště především v poddanských městech a městečkách. Jak k tomuto vývoji došlo? Vesnice a města náležela různým vrchnostem a právě sídla, která patřila nejdominantnějším vlastníkům - Rožmberkům měla od Petra Voka výsadu, která pobyt Židům neumožňovala. Tito naopak získali vhodné zázemí na majetku některých rytířských statků (ovšem ne zadarmo), které byli na Rožmbercích nezávislé. U některých vsí takto vyrostla židovská sídliště oddělená od původní zástavby například potokem, nebo rybníkem.

Po r. 1848, kdy došlo uvolnění pohybu obyvatel a přesunu venkovského živlu do měst a zejména po úplném zrovnoprávnění Židů v r. 1865 začaly jihočeské židovské obce postupně zanikat. Příběh zbylých rodin se jak známo uzavřel za druhé světové války.


ŽIDOVSKÉ OBCE

V okolí Soběslavi se nachází hned tři vsi, kde se usídlili Židé - Myslkovice, Tučapy a Přehořov, které s tímto městem spojovali jisté hospodářské vazby.

V Myslkovicích (původním názvem MISKOVICE) obývali Židé u Dolejšího rybníka část obce zvanou V Židovnách. S nadsázkou lze říci, že překonali domácí v poloze svatostánku, neboť zatímco synagóga stávala přímo v místě u samého rybníka, Miskovičtí do svého farního kostela museli dojít až na území sousedního Janova. V polovině 19. stol bylo z 860 obyvatel Miskovic 474 Židů, na začátku 20 stol. počet těchto rodin prudce poklesl. Opuštěná, chátrající synagoga se stala soukromým majetkem, její torzo nechal vlastník v 60. letech strhnout.

TUČAPY byli do r. 1848 jedním z center židovského etnika na Soběslavsku. První Židé jsou zde doloženi r. 1697, největšího před polovinou 19. stol. kdy zde žilo 30 rodin. Židovská čtvrť se sestávala ze dvou částí, oddělených dnes již zrušeným rybníkem. V severní části stávala doposud částečně zachovaná synagoga, škola a rabinát. V synagoze z 1. pol. 19 stol. se konaly bohoslužby do 1. svět. války, později adaptována na sokolovnu, posléze tělocvičnu. V jižní části židovské čtvrti (ulice Na nouzi) býval špitál a na konci stojí dodnes zachovaný hřbitov.

PŘEHOŘOV Židé osídlili na pravém břehu deštěnského potoka směrem ke špýcharu, v místech kde se říká Za Židy.


ZE ŽIVOTA

Jaký byl život jihočeských Židů? S domácími se nestýkali, leda za účelem obchodu, který spolu se souvisejícími řemesly jako pekařství, řeznictví stal hlavním zdrojem obživy. Za dne mohli své zboží prodávat ve městech, například Soběslavi, před uzavřením bran je ale museli opustit. Se zbožím též chodili po vsích, neboli hauzírovali.

Oblékali se tradičně do šosatých kabátů, kostkovaných kalhot a své povětšinou černé, často kudrnaté vlasy pokrývali vysokými klobouky. Mezi sebou mluvili v jidiš, běžně také ovládali němčinu, ovšem ve styku s místními lidmi používali češtinu, byť poněkud zkomolenou.

Specifickou kapitolou byli náboženské zvyklosti Židů. K nim patřilo líbání pouzdra s výňatky písma zvaného mezura umístěného na dveřním rámu. Před sobotou musel každý jedinec absolvovat lázeň, aby mohli oslavit v synagóze šábes, kde se ženy potichu odděleně modlili, zatímco muži pod vedením rabína hlasitě zpívali posvátné zpěvy a žalmy s tóry.

Ve všedním životě co se týče hygieny Židé ani Židovky už údajně tak úzkostliví nebyli, což nebránilo tomu, aby zakládali početné rodiny. Ženili a vdávali se mezi sebou, opuštěni vlastní komunity a svazek s jinověrcem znamenal zavržení a nebyl přijímán ani domácím obyvatelstvem.
Vloženo: 4.10.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist