PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rabštejn - německá válečná zbrojní výroba (Rabsteiner Fabriken) - Rabštejn

Přispěl: Jan Tomášek

Jménem Rabštejn (Rabstein) se původně označovala skála, stojící v údolí Kamenice mezi Kamenickou Novou Vískou a Janskou. Když byla kolem poloviny 19. století odtěžena, přešlo její jméno na okolní les a později se začalo užívat pro celé skalnaté údolí, nazývané také někdy „Rabštejnské Švýcarsko“.

V roce 1860 podnikatel Franz Preidl postavil v Rabštejnském údolí první přádelnu bavlny - 1864 druhou a 1867 dostavěl třetí továrnu. Největšího rozmachu dosáhly textilky kolem r. 1910, kdy zde bylo zaměstnáno cca 1000 zaměstnanců. Po I. Světové válce však výroba začala pozvolna upadat a na konci 30. let zanikla.

V r. 1942 byl celý komplex bývalých Preidlových přádelen zabaven státem pro účely zbrojní výroby a byl přidělen firmě Weserflugzeugbau Bremen (WFG). Právě odlehlé údolí Rabštejna se stalo výhodným místem pro válečnou výrobu na místo bombardovaných Brém. Výroba probíhala jednak v původních přádelnách, dále byla postavena řada nových montážních hal a v r. 1944 začala ražba podzemních štol, zamýšlených pro část výroby.

Pro kmenové zaměstnance byl vybudován pracovní tábor Neu Bremen, vznikly zde pracovní tábory pro totálně nasazené, zajatecké tábory i koncentrační tábor - pobočka KT Flosenburg, jehož vězni byli určeni k ražbě podzemních štol. Celý komplex pro 6 000 lidí byl důkladně strážen a obehnán plotem s elektrickým proudem.

Po II. Světové válce objekt převzala ČSLA, ten sloužil jako podzemní sklad ženijního materiálu a v 90. letech byl armádou opuštěn. Nyní je v části podzemí veřejnosti přístupná expozice, dokumentující válečnou historii Rabštejnského údolí.


(z informační tabule a výkladu průvodců)


Vloženo: 3.8.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist