PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jinonický akcíz (Jinonický akcíz) - Historie

Přispěl: Jan Popelík

Jinonický akcíz byl starý dům stojící osamoceně na okraji Jinonic, kde původně sídlil prvorepublikový celní úřad. Dům byl zbourán v roce 2001, a to navzdory úzkému spojení jeho historie s domácím odbojem za protektorátu. V domě tehdy působila nekomunistická odbojová skupina, která až do roku 1941 odesílala ilegální vysílačkou Sparta I tajné depeše do vojenské radiové ústředny ve Woldinghamu u Londýna.
V noci z 3. na 4. října 1941 zde došlo k tragedii. Gestapo tehdy zachytilo opakované vysílání z okolí Jinonic a podařilo se mu tuto ilegální vysílačku zaměřit. Na lokalizované místo dorazila zatýkací komanda gestapa, která akcíz obsadila. Následně došlo k zatčení právě v akcízu přítomných účastníků domácího odboje. Likvidací radiostanice Sparta I došlo k definitivnímu přerušení radiotelegrafního kontaktu s Londýnem. Jako vzpomínku na hrdinské činy zdejších bojovníků proti nacismu byla po válce na dům umístěna pamětní deska. Ta se jediná z tehdejšího jinonického akcízu dochovala a je přenesena do místní sokolovny.
(zdroj: wikipedia)

Vloženo: 9.4.2015Komentáře a upřesňující informace


Tři kontra gestapo [Pavel Matas 9.4.2015 16:44] | Reagovat
Tak se jmenuje knížka, vydaná v roce 1967 v tehdejší edici Magnet a která o událostech dobře i objektivně informuje. Ti tři byli bývalí armádní důstojníci Balabán, Mašín (otec v současnosti oslavovaných vrahů Mašínů) a Morávek a byli to aktivní odbojáři. V akcízu v uvedenou noc došlo k zásahu gestapa a k nejen k zatčení přítomných účastníků odboje (ti tři jmenovaní tam tu noc nebyli), ale i k sebevraždě jednoho odbojáře a zdařilému útěku dalšího. Je to dlouhá historie, knížku doporučuji k přečtení.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   


Processing time: 31 msec.
IP address = 34.204.198.73
desktop version