PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Königův mlýn (Königsmühle) - Minulost a budoucnost

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Mezi hájským kopcem a silnicí č.223 (die Mautstrasse) se nachází zaniklá osada Königův mlýn (Königsmühle), která kdysi čítala sedm domů. Zhruba jeden a půl kilometru dlouhou cestu z Háje krášlí sukovité jeřabiny a nesčetné kopečky borůvčí. Téměř tři metry hluboký úvoz a cvrlikání ptáků navozují tajemnou atmosféru, když se objeví první ruiny. Jaký osud stihl 53 bývalých obyvatel těchto domů a co po nich zbylo?

Königův mlýn spadal pod obec Háj v okrese Chomutov (Komotau). Místo bylo kvůli postupnému vystěhování obyvatel vymazáno z map. Zatímco v roce 1860 čítal Königův mlýn 53 obyvatel v sedmi domech, během následujícího desetiletí klesl jejich počet obyvatel o sedm, tedy na 46, přičemž ale přibyl jeden nový dům. Historické informace jsou však jak z dřívějších tak i z nedávných dob kusé.

Díky pátrání mezi staršími obyvateli Háje se zjistilo následující:

U pěti domů se jedná o domy obytné a to rodiny Fohrmann, rodiny Siegel, rodiny Giebert, rodiny Pöschl a rodiny Siegel. Zbylé dva domy, byly patrně mlýny. Zde se obilí, které se vozilo po obchodní cestě (proto také die Mautstrasse = silnice s mýtem) z Čech do Saska, mlelo a pytlovalo. K jednomu mlýnu patřil také malý rybník s hrází, kde se voda shromažďovala. Při pozorném pohledu je ještě dnes rozpoznatelný. Posledním majitelem tohoto mlýna byl předek hospodského z Klínovce. Do dnešních dnů zachovaný vchod do sklepa tohoto bývalého mlýna používali obyvatelé pěti domů během druhé světové války jako úkryt při leteckých náletech.

„Ano. Byl to konec světa. Hlavně v zimě. Lidé byli úplně odříznutí od světa“ říká rodačka z Königsmühle, paní Rosemarie Ernst, která letos vydala knihu vzpomínek na toto místo (z rozhovorů s P. Mikšíčkem a W. Wittenberg). Jeden z domů v Königsmühle patřil jejím prarodičům z otcovy strany. Za velikého strádání ho dědeček paní Ernst jako mladý postavil pro svoji rodinu na základech staré ruiny. Narodili se tu jeho tři synové a vyrůstali tam.

Příjezdová cesta k malé osadě, která přichází ve směru od Háje, byla zhruba 1,5 km dlouhá rokle. Už po staletí tudy procházela stará obchodní stezka. Jezdily po ní těžké koňské povozy, vozilo se obilí, ruda, dřevo a další těžké náklady z Čech do Saska. Tak byla cesta po léta stlačována hlouběji a hlouběji do půdy a místy teď dosahuje hloubka až ke třem metrům.

Dnes je toto místo označováno jako ‚zaniklá obec‘, což reprezentuje soubor procesů, které v intravilánu a extravilánu obce nastaly po odsunu Němců v letech 1945 a 1946. Když byli na podzim 1946 obyvatelé Königova mlýnu vyhoštěni, využili zbylí lidé z Háje jejich domy jako zdroj stavebního materiálu. Střechy, balkony, okna a dveře – to vše zmizelo a osada tak zanikla. Dnes jsou domy, které stále ještě vypovídají o chudobě svých někdejších obyvatel, pouhými ruinami.

Převzato z http://www.konigsmuhle.cz

Vloženo: 14.5.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 44.222.64.76
desktop version