PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pustevny Libušín (Pustevny Libušín) - Libušín Pustevny

Přispěl: Markéta Janečková

Libušín a sousední Maměnka patří mezi nejznámější stavby na Pustevnách. Obě stavby byly postaveny v roce 1898 díky úsilí turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Jedná se o dřevěné srubové secesní stavby stavby architekta Dušana Jurkoviče s bohatým dekorem typickým pro Valašsko a slovanskou lidovou architekturu vůbec. Dne 3. března 2014 krátce po půlnoci zasáhl Libušín požár, který objekt těžce poškodil. Během požáru došlo k propadnutí střechy, zdemolovaná je unikátní jídelna a ohroženy jsou i nástěnné malby od Mikoláše Alše. V ohrožení byly i sousední chaty. Podle vyjádření Jindřicha Ondruše, ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které spravuje objekt od roku 1995, se muzeum bude snažit objekt obnovit. Na objekt se vztahuje pojistka. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vyhlásilo veřejnou sbírku na obnovu vyhořelého objektu Libušína


Vloženo: 4.3.2014Komentáře a upřesňující informace


Libušín Pustevny [Bohuslav Vlček 24.5.2022 15:03] | Reagovat
Naštěstí,dobrá věc se podařila. Jurkovičův Libušín je již po obnově v provozu.Byl jsem tam 27. dubna a otevřeno do 19.00 hod.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka: