PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kyks (Kix) - Kix - Kyks

Přispěl: Marie Lárová

Místo, kterému se říká Kix leží západně od Tří Seker směrem k osadě Kamenec (Hohlenstein – Holštýn). Před lety přes Kix vedla cesta do Ptačího mlýna (Vogelmühle), který stál nedaleko Kixu, stačilo projít Kix, sejít úvozovou cestou přes potok a po pravé straně stával tento velký mlýn.
V Kixu stálo jen několik domů, ty však po roce 1945 všechny zanikly (jedním z důvodů mohlo být i to, že tam nebyl zaveden el. proud).
Po zániku stavení sloužilo místo jako smetiště, úvozová cesta mezi Kixem a Ptačím mlýnem byla zcela zavezena odpadem z místní továrny a nepotřebnými věcmi místních obyvatel. Na konci úvozové cesty vytékal na cestu pramen, voda sloužila obyvatelům protějšího domu. Dnes je toto místo zabahněné, takřka neprůchodné. Obec Tři Sekery chce pramen obnovit a místo rekultivovat.
Po původních staveních v Kixu je možné ještě objevit základy, zbytky sklepů. Do jednoho sklepu byla svého času „pohřbena“ socha vojáka z pomníku padlým z 1. světové války ve Třech Sekerách. Jeden sklep místní kluci v sedmdesátých letech vyčistili a využívali ke svým hrám, dokud na to nepřišli představitelé obce, kteří jej opět zavezli.
Mezi rybníkem Sekera a Kixem býval malý lom, ten z části také sloužil jako smetiště, byl ale využíván i ke konání tzv. táboráků, které zde pálila místní mládež. Místu se říkalo Lom nebo Lomek, později se vžil název Dolina. Rozhodnutím místních úřadů bylo i tohle místo zničeno, srovnáno se zemí.


Vloženo: 2.1.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist