PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cimburk (Zimburger Mühle) - Info

Přispěl: Fanda Podzimek

Mlýn Cimburk stál ještě v třicátých letech minulého století. Své jméno získal od názvu nedalekého hradiště. Poslední majitelka Réza - Terezie Petránková musela prodat své poslední pole, aby mohla zaplatit podíl na opravě hráze Velkého rybníka. Mlýn později vyhořel a majitelka skončila bez majetku v kutnohorském chudobinci.

V údolí Vrchlice pracovalo od 15. století poměrně velké množství mlýnů. Přímo ve městě pod Vlašským dvorem stojí rozsáhlý objekt Nového mlýna, zvaný také Komoráčův, Miránkovský či Josefův mlýn.

Dalším známým mlýnem je mlýn Denemark, přímo pod obcí Poličany. Hned u mlýna naleznete i neméně známou Poličanskou štolu, také zvanou Denemarkskou. Jen o kus dále se nalézá Splálený mlýn. kde se v minulosti pekl výtečný chléb. Mezi Spáleným mlýnem a hrází Velkého rybníka se nachází mlýn Cimburk, o kterém referujeme, a mlýn Šimákov. Z obou se do dnešních dnů zachovaly jen ruiny, s mnoha tábořišti výletníků. Jen pro zajímavost, i na dně Velkého rybníka skončily další dva mlýny. Mlýn Obický a Stračovský. V romantickém skalnatém údolí nad rybníkem na místě dnešní chatové osady stával mlýn Řešeto. K definitivnímu zániku tohoto a čtyř dalších mlýnů ( Slaměnec, Stará Lhota, Rabštejn a Karlov) došlo při výstavbě přehrady na Vrchlici.

http://kutnahora.xf.cz/DOLY/KUTNAHORA/CIMBURK/CIMBURK.htm

Vloženo: 16.10.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 3.230.143.213
desktop version