PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Fantův mlýn (Fantův mlýn) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

Fantův mlýn patřil mezi nejstarší mlýny na Botiči. Nejstarší zprávy něm jsou z 16. století, ale zřejmě vznikl již ve 14. století. Písemně doložený je mlýn v roce 1659, nejstarším doloženým držitelem mlýna byl Samuel Fanta Nuselský. V roce 1740 byl mlýn obnoven a přestavěn do podoby, v níž zůstal zachován až do požáru v roce 1960. Od roku 1975 zde byl umístěn chov koní s novou obytnou budovou a stájemi. Koncem 90. let minulého století však budovy zpustly, úplnou zkázu objektů však dokončili až bezdomovci. Dnes už jsou na místě pouze zbytky obvodových zdí. Původní podoba mlýnu se údajně zachovala pouze na obrazu O. Bubeníčka a ve filmu Lucerna podle stejnojmenné divadelní hry Aloise Jiráska, který se na Fantově mlýně natáčel v roce 1925.
Shrnutí historie Mlýn zřejmě vznikl ve 14. století, nejstarší zprávy o něm jsou ze 16. století. Nejstarší doložený mlynář byl Samuel Fanta Nuselský.
V roce 1740 byl mlýn přestavěn do podoby, v jaké se zachoval do požáru v roce 1960. Od roku 1975 byl zde chov koní. Koncem 90. let mlýn zpustl a zůstaly jen zbytky obvodových zdí.

Vloženo: 10.10.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   


Processing time: 9 msec.
IP address = 3.236.223.106
desktop version