PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Havířovské vlakové nádraží (Havířovské vlakové nádraží) - Krátce

Přispěl: Fanda Podzimek

Havířov byl postaven v 50. letech jako jedno ze tří satelitních měst Ostra- vy. Po druhé světové válce se náš průmysl orientoval hlavně na hornictví a hutnictví. Příchod nových pracovníků na ostravsko donutilo vládu řešit ubytování nových pracovníků. Vznikla tak nová satelitní města Poruba a Havířov, který byl v roce 1955 prohlášen za samostatné město.
Histore dráhy v obci Šumbark (dnešní část Havířova) sahá do roku 1910, kdy bylo propojeny doly v Suché s Kunčicemi (dnešní část Ostravy). Vznik- la tak nádražní budova v tradicionalistickém stylu a sloužila až do roku 1969, kdy bylo východně od ní otevřeno pro veřejnost nové nádraží. Ob- jekt byl v 60. letech zmodernizován. Původní výzdobu a členění nahradila modernější hladká fasáda z břízolitu.
V roce 2009 byl objekt zateplen kontaktním zateplovacím systémem a zašlý šedý břízolit nevhodně nahradila růžová omítka.

Vloženo: 5.9.2013Komentáře a upřesňující informace


doplnění [Bohumil Freisleben 14.9.2013 14:11] | Reagovat
Jenom doplnění z článku na lidovky.cz:
"A právě takový osud možná potká i jeden z nejkvalitnějších příkladů bruselského stylu s přesahem k brutalismu na našem území, odbavovací halu vlakového nádraží v Havířově z let 1964-69 (autor akad. architekt Josef Hrejsemnou). Ta má lapidární tvar s proskleným průčelím, markýzou, hodinami a neonovým nápisem. Uvnitř pak vestavěným polopatrem, k němuž vede elegantní diagonálně trasované schodiště, a fantastickým stropem, který pokrývá dynamicky tvarovaný plastický rastr, připomínající moderní skulpturu nebo obraz ve stylu geometrické abstrakce nebo op-artu. Řada původních zařízení v hale neslouží svému účelu, ale to lze snadno napravit."
Zdroj: http://www.lidovky.cz/brusel-v-havirove-proc-bojovat-za-zachranu-cenneho-nadrazi-po0-/design.aspx?c=A121015_101812_ln-bydleni_ter#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist