PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kolín - kostel Všech Svatých (Kolín - kostel Všech Svatých) - Historie a popis

Přispěl: Fanda Podzimek

Byl postaven pravděpodobně z výtěžku dolování stříbra koncem 13. či počátkem 14. století. Odtud pramení i někdy používaný přídomek havířský. V roce 1611 byl opraven a rozšířen na náklady Šimona Šilhánka z Choustníka. Po třicetileté válce pustl a později byl několikrát opravován. Nejvíce utrpěl po zásahu bombou při bombardování Kolína za druhé světové války a později činností bezdomovců, kteří zde v nedávné době nalezli přístřeší. V současné době je přístup k ruinám kostela omezen a probíhají přípravné práce na jeho záchranu.
V minulosti byli na místním hřbitově pohřbíváni nakažení lidé a lidé, kteří neměli práva k městu Kolínu

Jednalo se o jednolodní bezvěžní stavbu z kamene, omítnutou, nyní polorozbořenou. Hlavní průčelí mělo v přízemí čtyři jednoduché pilastry a rokokový štít. Štít byl nahoře silně vykrajovaný a po stranách zakončený spirálami. V levém boku kostela byl pozdně gotický vchod. Loď byla obdélná s dřevěným stropem. Triumfální oblouk byl s lomeným pásem. Chór byl čtvercový, 6 metrů hluboký, na třech stranách byla gotická okna. Žebra křížové klenby spočívala na jehlanových konzolách.

Vloženo: 20.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist