PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Strančice - zámek (Strančice - zámek) - Popis zámku

Přispěl: Fanda Podzimek

Existenci vsi prokazují písemné prameny ke konci 14. století, existence plnohodnotného feudálního sídlo v této době však není doložena, majitel sídlili nejspíše v rezidenčním dvoře. V dalších staletích podmínky pro vznik panského sídla nenastaly – Strančice byly rozdrobeny mezi více majitelů nebo jejich majitelé měli k dispozici sídlo na některém ze svých dalších majetků. Teprve kolem roku 1700 vydělil František Ignác Kalhart Strančice jako samostatný dědický podíl pro jednoho ze svých synů. Z poddanských statků byl vytvořen čtyřkřídlý poplužní dvůr, jehož jihovýchodní křídlo tvořilo panské sídlo jako obydlí majitele zřizovaného deskového statku. To bylo postaveno před rokem 1711, kdy je při popisu statku výslovně uváděno „Rittersitz“, tedy rytířské sídlo. Před zámkem byla zahrada se sadem, severně od dvora se nacházel rybník.
Zámek je obdélná podsklepená jednopatrová budova orientovaná ve směru severozápad – jihovýchod. Původně byla kryta valbovou střechou s hranolovou věžičkou nad zámeckou kaplí. Nejspíš koncem 18. století byla valbová střecha nahrazena dnešní sedlovou střechou s výrazným členitým štítem v západním průčelí. K delší severní fasádě byl při východním nároží připojen půlkruhový schodišťový přístavek. Prosté fasády člení nová obdélná okna. Přibližně uprostřed přízemí je klenutá vstupní chodba přístupná portály v obou delších stranách budovy. Z chodby jsou přístupné jednotlivé místnosti přízemí, vede z ní také schodiště do patra. Vzhledem k setrvávajícímu využívání většiny budovy k bytovým účelům nebylo možné zjistit současné členění a podobu jednotlivých místností bývalého zámku. Podle různých starých popisů bylo v přízemí nejméně sedm klenutých místností, z nichž jedna sloužila jako kuchyně, v patře bylo šest zřejmě plochostropých místností, z nichž jedna byla další kuchyně a druhá sloužila jako domácí kaple. (Hrady.cz)

Vloženo: 17.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist