PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Duchcov - špitál (Dux - Spital) - Duchcovský špitál - pohled památkové péče

Přispěl: Michal Kurz

Zdeněk Wirth: Poznámky k památkové péči. In: Časopis společnosti přátel starožitností, roč. LIX (1956), s.185:

" V Duchcově má býti posunuto povrchové dolování uhlí v první etapě budování dolu Pokrok do přímého sousedství zámeckého areálu a bylo již rozhodnuto o tom, že část zámeckého parku a v něm postavený špitál s kaplí P. Marie budou zrušeny a špitál zbořen. Byla sice uvolněna ministerstvem paliv potřebná úhrada na podrobný výzkum budovy a přenesení aspoň kopule kaple s freskem V. V. Reinera do jiného objektu, ale to nevyváží těžkou ztrátu, kterou tu český památkový inventář utrpí. Jde tu o barokní dílo na přechodu do rokoka, na jehož vytvoření se podíleli nejvýznačnější umělci té doby, architekt Ottavio Broggio, sochaři Matyáš Braun a F. M. Brokof a malíř V. V. Reiner v letech 1716-28, o celek, který patří k vrcholům barokního umění v Čechách. Špitál nebyl udržován již od roku 1929 a jeho špatný stav ještě zhoršilo válečné poškození v r. 1945. Od roku 1948 bylo sice vynaloženo stát. památkovou správou mnoho úsilí, aby byl tento vzácný celek zachráněn, byla i od r. 1949 vykonána nejnutnější pojištění na střechách a zdivu, ale byla pak v roce 1953 přerušena. Skupina odborných restaurátorů provádí nyní přípravy k snětí nejméně porušených částí freska, což bude jen nepatrná náhrada dojmu, kterým působila kdysi neporušená skvělá komposice Nanebevzetí P. Marie. "

Sejmuté části Reinerovy fresky našly definitivní umístění až mnoho let po demolici vlastního špitálu, na počátku 80. let - r. 1983 byl pro veřejnost otevřen nový pavilon v zámeckém parku podle projektu arch. Jana Sokola, kam byly vedle fresky instalovány i Brokoffovy a Braunovy plastiky.

Vloženo: 3.7.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist